Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
tani i szybki sposób na ekranowanie
SQ9JXT Offline
Tomek
****

Liczba postów: 493
Dołączył: 05-04-2011
Post: #8
RE: tani i szybki sposób na ekranowanie
SP3GO napisał(a):Dla ścisłości - nie ma czegoś takiego jak "pole elektromagnetyczne" :-)
Pole może być elektryczne, albo magnetyczne. Zmienne pole elektryczne wywołuje zmienne pole magnetyczne i na odwrót. Więc zmienne pole elektryczne lub magnetyczne nieuchronnie wywołuje falę elektromagnetyczną.

Cóż, mnie uczyli czego innego.
http://www.carbon14.pl/~jacekp/AEI/inf/Wyklad_AEI_4.pdf

Ja miałem na myśli składową magnetyczną, do ochrony przed nią nie ma sensu w praktyce używać innego materiału niż blacha stalowa.

SP3GO napisał(a):No nie wyłącznie blacha... dobrym ekranem dla składowej magnetycznej jest każdy materiał o wysokiej przenikalności magnetycznej jak np. ferromagnetyk.
A czymże jest cewka w kubku ferrytowym, jeśli nie cewką na rdzeniu ferrytowym w dobrym ekranie magnetycznym? :-)

Bez przesady, ale to zupełnie inna sprawa. Nie widziałem nigdy, aby ktoś wykonywał ekrany od pola magnetycznego modułów czy urządzeń z czegoś innego niż blacha stalowa.

SP3GO napisał(a):Powszechne ekranowanie to blokowanie składowej elektrycznej fali elektromagnetycznej. Jeśli składową elektryczną zablokujemy, to siłą rzeczy poza ekran nie przejdzie fala elektromagnetyczna, bo nie ma za nim zmiennej składowej elektrycznej, która mogła by wywołać zmienną magnetyczną itd.

Nie zgodzę się: Zapomniałeś o istnieniu zew. pól, których nie generuje samo ekranowane urządzenie Smile
Ekran magnetyczny – przegroda, osłona wykonana z ciała ferromagnetycznego, o jak największej przenikalności magnetycznej, której zadaniem jest ochrona pewnych obszarów przed zewnętrznym polem magnetycznym. W idealnym przypadku ekran powinien stanowić ciągłą drogę dla całego strumienia magnetycznego.

Ekrany magnetyczne służą do ochrony określonych urządzeń, na przykład układów pomiarowych, przed wpływem obcych pól magnetycznych. Ekranowanie magnetyczne jest stosowane w sprzęcie audio, aby pole magnetyczne nie oddziaływało na stojące w pobliżu inne urządzenia audio. Bardzo często stosowane jest też w wysokiej klasy wzmacniaczach elektroakustycznych do wyizolowania transformatora zasilającego.
SP3GO napisał(a):Nie wnikam jednak w to, która blacha jest lepsza na ekran - być może jest tak, jak piszesz, że miedziana nadaje się lepiej od aluminiowej, ale nie jest tak, że aluminiowa się nie nadaje, bo jest "nie-magnetyczna" ;-)

Nigdzie nie napisałem, że się nie nadaje. Napisałem jedynie o kolejności zastosowania w zależności od skuteczności. Skuteczność zależy od konduktywności materiału - im większa tym lepiej. Natomiast blacha niemagnetyczna nie izoluje od pól magnetycznych. Jak wspomniałem najlepszą konduktywność ma Cu, Al a dopiero gdzieś tam dalej Fe ale z kolei najlepszą przenikalność magnetyczną ma Fe. Więc w zależności co i przed czym chcemy chronić używamy Cu/Al albo Fe i to jest właściwie cała filozofia. Toczenie sporów akademickich nic tu nie wniesie Smile

Sporo praktycznych rzeczy w tej kwestii jest tu:
http://www.astat.com.pl/download.php?fil...niania.pdf
http://elektronikab2b.pl/technika/20093-...efukX1gN1Q

"Sprzężenia magnetyczne nie są wywoływane prądami płynącymi w przewodach pomiarowych, lecz przez napięcia indukowane zgodnie z prawem Faradaya. Pole magnetyczne w przeciwieństwie do pola elektrycznego jest polem o niskiej impedancji. Przewodniki służące jako ekrany magnetyczne wykazują się impedancją dopasowaną do pola magnetycznego, nie odbijają więc energii. W celu ekranowania przed polem magnetycznym albo trzeba użyć materiału magnetycznego (µ-metal dla napięć stałych lub niskich częstotliwości), albo ekran pochłaniający energię musi być dostatecznie gruby."

Zatem w praktyce jak pisałem tylko blacha stalowa i to możliwie gruba. Smile

Pzdr!
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 03-09-2015 8:56 przez SQ9JXT.)
03-09-2015 8:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: tani i szybki sposób na ekranowanie - SQ9JXT - 03-09-2015 8:55

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości