Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Return Loss Bridge a zwykły mostek Wheatstona
SP3GO Offline
Rafał
***

Liczba postów: 182
Dołączył: 15-04-2015
Post: #3
RE: Return Loss Bridge a zwykły mostek Wheatstona
Faktycznie, chyba pomyliłem pojęcia wejścia symetrycznego (symmetrical, czyli lustrzane odbicie jednego sygnału do drugiego względem masy, sygnały więc w przeciwfazie) z detekcją różnicową (differential).

AD8302 ma oczywiście oba wejścia niesymetryczne, ale pomiar jest różnicowy pomiędzy wejściami. Jak to jest ładnie napisane w nocie katalogowej:

"The AD8302 measures the magnitude ratio, defined here as
gain, and phase difference between two signals."

Ta specyfika różnicowego pomiaru kostki AD8302 chyba nadawałaby się do zastosowania właśnie w zwykłym mostku Wheatstona - tam właśnie chodzi o pomiar różnicowy. Razem z takim mostkiem detektor wzmocnienia/tłumienia w AD8302 powinien pokazać jasno odchylenie mierzonej impedancji od 50 omów na drugim ramieniu mostka.
Ale zastanawiam się co w takiej sytuacji pokaże mi detektor fazy...
W końcu w punktach X i Y fazy sygnałów będą zgodne nawet, jeśli obciążenie będzie posiadało jakąś reaktancję. Przy takim obciążeniu część sygnału się odbije, ale czy jest w stanie to pokazać detektor fazy w kostce...

Muszę to po prostu sprawdzić - AD8302 już przylutowane - wystarczy podłączyć pozostałe elementy :-)
Może się okazać, że do pomiaru części urojonej impedancji obciążenia (właśnie na podstawie detektora fazy w tej kostce) będę musiał jednak użyć sprzęgacza kierunkowego, aby mierzyć różnicę faz między sygnałem padającym, a odbitym, a wtedy bez nawinięcia transformatora się jednak nie obejdzie... ;-)

Pozdrawiam,
Rafał SP3GO
26-06-2015 11:47
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Return Loss Bridge a zwykły mostek Wheatstona - SP3GO - 26-06-2015 11:47

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości