Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 7 Głosów - 4.14 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
bolanren Offline
Jerzy SP5RZM
****

Liczba postów: 425
Dołączył: 10-04-2011
Post: #837
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF

.pdf  zwarte porty po wcześniejszej kalibracji.pdf (Rozmiar: 15.89 KB / Pobrań: 623)
.pdf  zwarte porty po wcześniejszej kalibracji.pdf (Rozmiar: 15.89 KB / Pobrań: 623)
.pdf  rozwarte porty po wcześniejszej kalibracji.pdf (Rozmiar: 15.95 KB / Pobrań: 519)
.pdf  zwarte porty z tłumikiem 40dB.pdf (Rozmiar: 15.88 KB / Pobrań: 503)
.pdf  zrzut charakterystyki filtru PP9-A2-2R.pdf (Rozmiar: 18.34 KB / Pobrań: 579) Witam wszystkich Kolegów Plesseyowców i towarzyszącym nam niemniej szanownych obserwatorów.

Ponieważ trwają prace nad kolejnymi wersjami wzbudnicy SSB opartych na układach Plessey, to przy okazji postanowiłem sprawdzić jak dalece uwagi nieżyjącego już Pana Kaniuka odnoszące się do konstrukcji odbiornika z przemianą częstotliwości są w naszym przypadku istotne. Zafrapował mnie zwłaszcza fragment podkreślający znaczenie dobrego ekranowania poszczególnych torów odbiornika, a szczególnie kwarcowego filtru. Postanowiłem zrobić eksperyment. Zbudowałem specjalny pomiarowy boks do badania filtru PP9-A2-2R. Ideę konstrukcji zaczerpnąłem z sieci.
Rezultat pomiarów umieściłem w załączniku.

Pomiarów dokonywałem "szeregowym" analizatorem NWT7, wpierw skalibrowanym. Z charakterystyki porównania możliwości analizatora z tłumieniem filtru poza pasmem widać, że tłumienie jest jeszcze większe lecz przyrząd ma zbyt małą pomiarową dynamikę. Wybieram się do jednego z Kolegów , który posiada analizator NWT500 ze skalą dynamiki 90dB. Ciekaw jestem czy uda się osiągnąć więcej..? Gdyby tak było, to trzeba będzie uwzględnić obecne wyniki przy projektowaniu stosując odpowiednie ekranowania. Jutro porobię zdjęcia pomiarowego boksu i umieszczę na forum.

Pozdrawiam wszystkich
Jerzy sp5rzm
Dodam jedynie, że strojenia filtru dokonywałem przy stosunkowo szybkim rysowaniu charakterystyki, by szybko reagować na zachodzące zmiany ( ok. 150 punktów pomiarowych). Filtr nie jest najlepszy ale w tym przypadku nie o to chodziło. Ciekaw jestem, czy te szumy w dolnej części charakterystyki są wynikiem "siejącego" zasilacza analizatora czy też "siejącego" dds`a przyrządu..? A może są inne tego przyczyny?
Dodaję zdjęcia przystawki służącej do pomiaru kwarcowego filtru. "Przyrząd" wykonany jest z aluminiowej rury o przekroju kwadratu (wymiary: 35 mm x 35 mm i grubości ścianek 2 mm) . Połączenie z NWT7 następuje na samych złączach typu BNC. Całość jest posrebrzana (z nadmiaru gorliwości ). Płytka drukowana umieszczona wewnątrz jest na małych prowadnicach aby można było ją ewentualnie wymienić na jakąkolwiek inną, pasującą do różnych typów badanych filtrów. Boki rury są "zaślepione" przykręcaną aluminiową blachą o grubości 4 mm (by łatwo było zrobić w niej otwory).
Rdzenie transformatorów mają przekładnię zwojową 1:3 ( 2zw. : 6zw.) i są nawinięte drutem w emalii fi 0,4mm ( 6zw.) oraz cienką linką w teflonowej izolacji (2zw.). Do budowy transformatorów użyłem rdzeni od dawnych dolnych kanałów TV.
Spróbowałem zamienić rdzenie transformatorów z telewizyjnych zwrotnic na rdzenie BN43-202. Nie zauważyłem żadnych zmian.


Załączone pliki Miniatury
İmage İmage İmage İmage

.pdf  zrzut char. PP9-A2-2R. rdzenie BN 43 202.pdf (Rozmiar: 18.34 KB / Pobrań: 525)
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 20-10-2016 14:47 przez bolanren.)
19-10-2016 22:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF - bolanren - 19-10-2016 22:12

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 8 gości