Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 7 Głosów - 4.14 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
SP9LVZ Offline
Piotr
****

Liczba postów: 654
Dołączył: 13-01-2015
Post: #692
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
Witam, użytkowników forum. Przez ostatni okres nie często czytam i włączam się do dyskusji z braku czasu. Właśnie teraz odpisuję z noclegu na kwaterze agroturystycznej, gdzieś z Polski w okolicach Lublina.... Chciałem dorzucić swoje uwagi do kwestii szumowych pośredniej Plesseya na SL612. Widzę że dyskusja idzie w kierunku leczenia, a nie szukania przyczyn. Proponuję kolegom, by na już wykonanym układzie zmniejszyć znacząco szumy, przez następujące dziania: obniżenie napięcia zasilania układów SL do poziomu 5V, ustawienie optymalnego poziomu napięcia BFO na demodulator. Jeśli koś to sprawdzi to może napisać swoje uwagi. Ja tak uruchomiłem płytkę i szumy znacząco spadły w porównaniu do oryginału. Po tych działaniach można dalej pomyśleć jaka jest potrzeba walki z szumami i ew dokładać filtry. Filtry LC niewiele pomogą, PP9 znacząco. Problem tylko jest taki że filtr kwarcowy wprowadza tłumienie, by wyrównać poziom sygnału trzeba wzmocnić sygnał, co wiąże się z podniesieniem szumów.... By zoptymalizować szumy całego odbiornika, trzeba zoptymalizować wzmocnienie poszczególnych stopni toru odbiornika. W SL612 można obniżyć wzmocnienie układu poprzez zmniejszenie jego napięcia zasilania (oczywiście można regulować wzmocnienie przez obwód ARW, ale nie o to chodzi w tym rozważaniu).

http://sp9lvz.sp-radio.eu/
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 13-08-2016 22:10 przez SP9LVZ.)
13-08-2016 22:10
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF - SP9LVZ - 13-08-2016 22:10

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 18 gości