Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 7 Głosów - 4.14 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
bolanren Offline
Jerzy SP5RZM
****

Liczba postów: 425
Dołączył: 10-04-2011
Post: #504
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
Henryku,

Spotkałem się w swojej wzbudnicy z następującym i ciekawym dla mnie zagadnieniem. Ponieważ nie potrafię sobie sam tego wytłumaczyć, to chciałbym przedstawić problem na forum licząc na to, że w tym miejscu znajdę odpowiedź na dręczące mnie pytanie.

Przy próbie ustawienia właściwego napięcia w.cz. VFO dla mieszacza (17 dBm - SRA-1H80 ) mierzyłem napięcie na rezystancji 50 ohm (V640 z sondą w.cz.). Odczytałem, że było to ok. 2,1V . Z tego co przeczytałem w instrukcji obsługi tego przyrządu jest to wartość skuteczna. Zaryzykowałem i podłączyłem VFO do mieszacza. Odnotowałem pierwszy sukces, bo nic nie wybuchło ale napięcie w.cz. zmierzone na ścieżce przy porcie LO mieszacza wyniosło już tylko 0,7V... Teraz zadaję sobie pytanie czy mieszacz rzeczywiście jest 50 ohmowy i co to w tej sytuacji ma oznaczać te 50 ohmów? Druga sprawa jest związana z pierwszą , a chodzi mianowicie o to czy te 1,61V rms, które podobno do mieszacza SRA-1H80 trzeba doprowadzić ma być wpierw mierzone na rezystorze , a później podpinane do mieszacza, czy też istotny jest jego pomiar na pinie LO mieszacza . Jeśli napięcie w.cz. podłączone do mieszacza gwałtownie spada, to czy można to rozumieć tak, że rezystancja wejściowa mieszacza jest niższa aniżeli te 50 ohm? Ciekawe z czego to może wynikać?

Pozdrawiam
Jerzy
19-08-2015 23:09
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF - bolanren - 19-08-2015 23:09

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 10 gości