Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 7 Głosów - 4.14 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
SP9LVZ Offline
Piotr
****

Liczba postów: 659
Dołączył: 13-01-2015
Post: #334
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
W załączeniu schemat tego rozwiązania PA0 z rezystorem i kondensatorem w źródle.
Co do pomiarów:
Zrobiłem pomiar VNA MAX4 układu: BN-43-202 z rezystorem 560 ohmów i przekładnią 2 zw/6zw. Następnie z J310.
Samo trafo z rezystorem, przełożenie 1:9 w zakresie 4-30 MHz jest zgodnie z matematyką wychodzi około 61 ohm w całym zakresie.
Dałem tranzystor J310 w układzie jak na naszym schemacie i wtedy wyszły pomiary coś jak u Wojtka, spada impedancja ze wzrostem częstotliwości na 30 MHz jest około 15 ohm. Następnie dałem szeregowo z uzwojeniem wtórnym (tam gdzie jest 6 zw.) 560 ohmów i wyszło że jest równo około 51 ohm w całym paśmie... ha ha ha - takie tam oszukaństwo obwodu. Teraz trzeba by sprawdzić jak te dodatkowe 560 omów wpłynie na tłumienie układu by to zastosować, albo nie zastosować.
Zrobiłem jeszcze pomiar układu jak w SP5WW (bez J310 tylko trafo, rezystor i filtr kwarcowy) i 50 ohm wyszło tylko na 9 MHz, a poza tą częstotliwością maleje do 25 ohm. Czyli żadne z tych rozwiązań nie jest idealne.

Gdyby rozdzielić sygnały TX/RX inaczej to można by zrobić J310 w układzie ze wspólną bramką i wtedy chyba było by 50 ohmów w szerokim zakresie bez tego transformatora. Lub diplekser i coś tam jeszcze.... ale to ciągle rozwiązanie w jednym kierunku sygnału.
Ja nic nie zmieniam. Zostawiam jak jest. Japońców i Australię słyszałem na kawału drutu, może być. Jak włożę cały TRX do obudowy to zrobię porównanie słyszalności z fabrycznymi radiami.

İmage

http://sp9lvz.sp-radio.eu/
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 17-03-2015 22:20 przez SP9LVZ.)
17-03-2015 22:19
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF - SP9LVZ - 17-03-2015 22:19

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 8 gości