Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 7 Głosów - 4.14 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
bolanren Offline
Jerzy SP5RZM
****

Liczba postów: 425
Dołączył: 10-04-2011
Post: #272
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
(11-03-2015 21:21)SP9LVZ napisał(a):  Jerzy, nasz TRX ma wzmacniacz rewersyjny i tranzystor J310 raz jest podpięty bramką a raz drenem pod te transformatory. Zmienia to warunki dla transformacji... to 560 omów być może jest optymalne dla obu przypadków, ale na pewno nie idealnie. Może ktoś ma większe doświadczenie czy da się to jakoś w naszych warunkach pomierzyć? Mogę podpiąć VNA i sprawdzić SWR transformatora od strony mieszacza pod napięciem... może nie wybuchnie?

Piotrze,

Zwróciłeś uwagę na ten fragment, który mnie zafrapował, czyli na fakt, że teoretycznie, w przypadku odbioru, rezystancja obciążenia dla mieszacza powinna wynosić raczej 500 , a nie 560 omów.. Myślę podobnie do Ciebie, że nie jest to przypadek, a raczej świadomy wybór autora wzbudnicy. Przyjemnie byłoby wiedzieć skąd taka wartość się wzięła.. Z drugiej strony intuicyjnie wyczuwam, że dopasowanie między filtrem, a mieszaczem, w przypadku formowania wstęgi, może być mniej istotne niż przy odbiorze. Gdybym się nie mylił, to oznaczałoby to, że należy się skoncentrować na dopasowaniu po stronie odbiorczej. Gdybym..

Przed wpięciem VNA pod napięcie pewnie lepiej by było wpierw się ubezpieczyć, albo dać na nabożeństwo Smile.

Pozdrawiam serdecznie
Jerzy


Pisząc o obciążeniu mieszacza miałem na myśli uzwojenie wtórne transformatora w.cz., bo sam mieszacz jak wiadomo jest 50 omowy.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 12-03-2015 0:24 przez bolanren.)
12-03-2015 0:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF - bolanren - 12-03-2015 0:15

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 9 gości