Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 7 Głosów - 4.14 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,071
Dołączył: 02-02-2009
Post: #263
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
Na początku lat osiemdziesiątych bardzo chciałem powielić tą konstrukcję, długo gromadziłem trudno dostępne elementy oraz dokumentację. Niestety wtedy udało mi się zdobyć tylko wzmacniacze pośredniej i mieszacze i jak to często wtedy bywało na marzeniach się skończyło. Dokumentację przekazałem Jerzemu na potrzeby kolegów budujących tą wzbudnicę.

1/ Podstawowym problemem nadal jest dostępność wszystkich układów Plesseya oraz dobrego filtru fabrycznego. Jeśli będą chętni na kolejne wykonania to warto byłoby po sprawdzeniu aktualnego schematu i druku dokonać stosownych poprawek, np. bardziej współczesny wzm. m.cz. Z mojej strony mogę zadeklarować pomoc przy projekcie płytki drukowanej pod wykonanie fabryczne.

2/ Być może część kolegów nie ma do filtrów odpowiednich pilotów. Możemy ten problem rozwiązać wykorzystując przestrajane BFO na AD9850 zaprojektowane do HUSARA. Pełna dokumentacja jest na forum. Jeśli będzie potrzebny soft na innych generator czy pośrednią to chętnie pomogę i zamieszczę odpowiednie wsady dla procesora.
Zaletą przestrajanego BFO jest to, że ma zaprogramowane 4 piloty (LSB, USB, CWL, CWU) oraz to że podczas normalnego słuchania możemy je płynnie przestrajać. Pozwala to np. przesuwać sygnał zakłócającej stacji stojącej z boku na strome zbocze filtru kwarcowego. Wiem, że to dodatkowa rozbudowa radia ale jeśli ktoś lubi eksperymentować to jest gotowe rozwiązanie.
Kolejną zaletą takiego modułu jest bardzo łatwe wykonanie generatora drugiej częstotliwości pośredniej bez potrzeby poszukiwania odpowiednich rezonatorów np. druga pośrednia pod moduł DSP z Picastara.

Procesor ATmega8 sterujący BFO generuje również przestrajaną częstotliwość potrzebną do regulacji pasma przenoszenia filtru akustycznego wykonanego na układzie MAX7400.

3/ Kilku kolegów postanowiło wykorzystać w tej konstrukcji sterownik TFT35 zaprojektowany do Husarka. Sporym ograniczeniem dla wielu jest koszt budowy takiego sterownika. Należy jedna zaznaczyć, że nie jest to tylko cyfrowe VFO a mini komputer zarządzający całym radiem. Oprócz obsługi generatora Si570 mamy rozbudowaną konfigurację radia, automatyczny klucz CW, pełny CAT do współpracy z komputerem oraz obsługę modułu DSP z Picastara.

Na zdjęciu moduł BFO przestrajanego enkoderem.


Załączone pliki Miniatury
İmage

73 Adam
10-03-2015 21:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF - SP5FCS - 10-03-2015 21:10

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 4 gości