Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 7 Głosów - 4.14 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
SP9LVZ Offline
Piotr
****

Liczba postów: 654
Dołączył: 13-01-2015
Post: #199
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
(02-03-2015 21:14)SP3F napisał(a):  Koledzy.
Chcę się też zabrać za to ustrojstwo.
Przeczytałem całą Waszą dyskusję i wyłoniło mi się kilka pytań.

- Czy w układzie przewidziano diplekser?
- Któryś z kolegów pisze, że zastosował wzmacniacz monolityczny dla wzmocnienia sygnału heterodyny do mieszcza. Czy jest do tego jakiś projekt płytki?
- po ew rzuceniu na stronie sp-hm zapytania "plessey" pojawia się też wątek z opisem równoległego łączenia tranzystorów j310.
Czy ktos to testował w tym układzie?
Jeśli na powyższe pytania pada odpwiedź "tak" - to może projekt płytki?

Odnośnie do rysunku bfo kolegi Piotra (sp9lvz) - jak wyselekcjonować tranzystory dla równego napięcia w.cz?
W ilu miejscach badać charakterystykę?
Gdy w latach 90-tych bawiłem się plesseyem wg sp5ww, to miałem różne napięcia z każdego tranzystora (wtedy bf246).
Niestety - jestem ekonomistą, i elektronika nie jest mi zbyt bliska.

73

W związku z tym, iż zostałem niejako wywołany do tablicy postaram się dać kilka odpowiedzi na pytania, aczkolwiek może i inni koledzy też jeszcze się wypowiedzą?

- jak widać na schemacie (schemat jest w Post #1) w układzie nie przewidziano dipleksera, funkcję dopasowania niskiej impedancji mieszacza do filtru SSB pełni wzmacniacz rewersyjny na J310, tak to zostało zaprojektowane i płytka pracuje bardzo dobrze,
- nie mam projektu płytki do wzmacniacza monolitycznego sygnału heterodyny, wykorzystałem kawałek płytki z punktami lutowniczymi, ale prawdopodobnie ten element będzie zmieniony na inny układ, który jest na razie w rozważaniu teoretycznym, tu każdy ma inny pomysł na heterodynę, więc każdy musi sobie dopracować własne rozwiązanie,
- wątek z równoległym łączeniem J310 we wzmacniaczu rewersyjnym został zamknięty, gdyż nie rozwiązywał problemu do którego to miało mieć zastosowanie, wystarczy jeden tranzystor, w kolejnej wersji płytki powinna być w tym miejscu zasadnicza poprawka (aktualna płytka zmodernizowana przewiduje dwa tranzystory),
- nie wiem jak wyselekcjonować tranzystory do BFO i ile punktowo, ja ich nie selekcjonowałem, w razie potrzeby wystarczy dobrać wartości rezystorów R22 i R23 tak by wyrównać napięcia w.cz. z BFO, w moim przypadku tak mam ustawione częstotliwości heterodyny Fvfo (z generatora DDS), iż wymagane na pasmach amatorskich LSB i USB jest realizowane na tym samym kwarcu w BFO wiec nie mam w ogóle takiego problemu (do 10 MHz LSB Fvfo=Fpasma+Fp.cz. a powyżej 10 MHz USB Fvfo=Fpasma-Fp.cz.). W przypadku starej płytki SP5WW i pośredniej 9 MHz jeśli stosowało się heterodynę LC na 5 MHz zarówno dla 3,5 MHz jak i dla 14 MHz, to trzeba było przełączać kwarce w BFO.

http://sp9lvz.sp-radio.eu/
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 02-03-2015 22:29 przez SP9LVZ.)
02-03-2015 22:01
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF - SP9LVZ - 02-03-2015 22:01

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 29 gości