Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 2 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Drukowanie 3D w praktyce radiowo antenowej
SQ9MDD Offline
Rysiek
****

Liczba postów: 380
Dołączył: 01-02-2009
Post: #4
RE: Drukowanie 3D w praktyce radiowo antenowej
To jest Reprap Mendel Prusa i3.
No ja właśnie ogarniam temat zdobycia gratów do i2. Mogę wszystkie kształtki kupić na allegro a resztę ramy to pręty gwintowane (nieco inaczej niż w i3). Najpierw jednak sprawdzam czy nie będzie taniej by kolega (który posiada drukarkę) mi to wydrukował. Więc tak najpierw kształtki, później pręty metalowe i nakrętki.
Następny temat to silniki krokowe...

UPDATE 25.09.2013
Zamówiłem plastikowe drukowane części na allegro, a także silniki krokowe NEMA 17 CNCPRO FL17STH4482
Posługując się poradnikami (http://reprap.org/wiki/Prusa_Mendel/pl)powoli zaczynam budowę drukarki.
Następny krok to castorama i tam kupię pręty metalowe plus nakrętki i podkładki.
Jak graty przyjdą to wrzucę jakieś fotki, a na koniec wątku zrobimy podsumowanie kosztów...

UPDATE 30.09.2013
Odebrałem części plastikowe. I kupiłem zestaw elektroniki Arduino Mega 1280 plus shield RAMPS.
I do tego płytki driverów do silników krokowych tzw. STEPSTICK.
Cała powyższa elektronika to koszt około 400PLN.

Do naszej elektroniki jest przygotowanych kilka gotowych wsadów napisanych w środowisku Arduino. Najpopularniejsze to Sprinter lub Marlin.
W moim przypadku póki co zainstalowałem sobie Marlina i wstępnie sprawdziłem że komunikacja z PC działa.
O oprogramowaniu słów kilka.
Postanowiłem że przygotuję sobie w ramach testów jakiś praktyczny model do wydruku. Padło na element montażowy anteny kierunkowej do statywu fotograficznego.
W darmowym google sketchup przygotowałem rysunek takiego uchwytu (załącznik poniżej).
Następnie za pomocą dodatkowej wtyczki wyeksportowałem plik do formatu STL (jest to format akceptowalny w dalszej obróbce).
Po wyeksportowaniu należy plik sprawdzić za pomocą programu Netfab czy plik jest poprawny.
Kolejny etap to pocięcie naszego wydruku na warstwy i wygenerowanie tzw. G-kodów które sterują drukarką. Uzywam do tego programu Slicer.
I ostatni etap to drukowanie za pomocą Pronterface ale o tym to jak skończę drukarkę...

Program na dzisiaj to przycięcie prętów gwintowanych i budujemy stelaż.
Pręty gwintowane, nakrętki podkładki i śrubki kosztowały mnie w castoramie 55PLN (Brakuje mi tam śrubek M3 tylko).

A tak to wygląda już dzisiaj wieczorem, czekam na łożyska liniowe, łożyska kulkowe i wałki na prowadnice.

İmage



Póki co wydałem...
Elementy plastikowe 219PLN brutto
Silniki krokowe 5x 64PLN = 320PLN brutto
Elektronika 425PLN


Załączone pliki
.skp  uchwyt-do-anteny.skp (Rozmiar: 50.97 KB / Pobrań: 1102)

...przede wszystkim nie zakłócać...
30-09-2013 21:06
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Drukowanie 3D w praktyce radiowo antenowej - SQ9MDD - 30-09-2013 21:06

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości