Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
zasilanie solarno -wiatrowe
SP2JQR Offline
Henryk
*****

Liczba postów: 1,494
Dołączył: 23-08-2009
Post: #2
RE: zasilanie solarno -wiatrowe
Silniki krokowe mają duży moment startowy. Nie pozwala to na ich wykorzystanie przy słabszych wiatrach, a mamy ich najwięcej.
No chyba, że zastosuje się dwa silniki małej i dużej mocy załączane odpowiednim sprzęgłem np odśrodkowym lub elektromagnetycznym - już teraz mogę pogratulować konstruktorowi takiego sprzęgła...

Większość producentów typowych generatorów wiatrowych podaje dane urządzeń dla prędkości wiatru 12m/s rzadziej 7m/s. Moc generatora wiatrowego jest w przybliżeniu proporcjonalna do trzeciej potęgi liczby dwa prędkości wiatru. Czyli dla całkiem niezłych wiatrów 6m/s będziemy mieli 8 (słownie osiem) razy mniej mocy niż podaje producent w danych kat alogowych. A co z wiatrami najczęściej wiejącymi 2,5 - 4 m/s?

Uwzględniając to wszystko w warunkach polowych jest do uzyskania praktycznie średnio jakieś 5-15% maksymalnej mocy generatora wiatrowego.

Aby zasilić TRX QRP o mocy 10W o sprawności 50% potrzeba 20W mocy. Biorąc średnio 10% wykorzystania mocy maksymalnej minimalna moc generatora wiatrowego powinna wynosić 200W. Dla tej mocy, którą normalnie by generował zwykły generator silnik krokowy tej mocy z powodu zaskoku momentu będzie po prostu stał.
Jest jeszcze jeden sposób: obliczyć śmigło na moc 10x większą i po kłopocie. Ale ja takiego śmigła nie chciałbym nosić. Wolę nieść większy namiot...

A tak swoją drogą od wielu lat używam baterii słonecznych i jak dotąd to wystarczało.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 20-08-2013 17:41 przez SP2JQR.)
20-08-2013 17:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
zasilanie solarno -wiatrowe - SQ4AVS - 20-08-2013, 16:57
RE: zasilanie solarno -wiatrowe - SP2JQR - 20-08-2013 17:41

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości