Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sterownik rotora antenowego - Projekt i wykonany egzemplarz
SP9MTV Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 96
Dołączył: 12-05-2010
Post: #10
RE: Sterownik rotora antenowego - Projekt i wykonany egzemplarz
Tak jak normalnie, czyli rozpędza się ale nie osiągnie obrotów maksymalnych gdyż zaraz zacznie zwalniać. Dzięki temu takie drobne korekcje położenia nie szarpią w ogóle anteną, wszystko ładnie płynnie.
Załóżmy że jednak że coś blokuje antenę, gęsty smar albo coś innego. Rotor teoretycznie ma prawo miewać problemy obrócić antenę na bardzo małych obrotach. Ostatecznie i tak nic się nie stanie (tzn. antena zostanie obrócona) gdyż napięcie na silniku (wypełnienie PWM) zwiększane jest dopóki antena nie osiągnie celu, lub maksymalnej wartości wypełnienia PWM lub nie zostanie przekroczony maksymalny dopuszczalny prąd. Tak więc wcześniej czy później, czy wolniej lub szybciej, jak kto woli, antena zostanie obrócona.




Jako że schemat nie był rysowany z zamiarem upublicznienia, znajduje się kilka nieścisłości.
1. Dioda zenera D13, na schemacie oznaczona jako BZX90 w rzeczywistości ma być diodą na napięcie 4,1V. Ma ona zabezpieczyć wejście AIN1 przed ewentualnym zbyt dużym napięciem. Wejście AIN1 wykorzystane jest tu jako komparator napięcia. Wykrywany jest zanik napięcia z zasilania aby procesor mógł w porę zapisać aktualne wartości sterownika w pamięci EEPROM.

2. Tranzystor Q3 nie koniecznie musi być IRF520. Im mniejszy parametr rDS(on) tym lepiej. Oczywiście tranzystor powinien mieć odpowiedni prąd drenu oraz napięcie dren/źródło, minimum 50V. Ja w układzie wykorzystałem jakiś tranzystor wylutowany z płyty PC który miał tak mały Rds że mimo iż był z obciętym radiatorem to się wcale nie przegrzewał.

3. Wydaje się zasadne wspomóc tranzystor Q3 dodatkową diodą schottky. Ja tą diodę wlutowałem od spodu płytki.

4. Jak już wcześniej wspomniałem, na schemacie brakuje przycisków Left/Right/Up/ESC. Są one połączone równolegle z kondensatorami C19-22 na wejścia ADC4-7 procesora

5. Złącze J1 to złącze programowania ISP.

6. Złącze J3 do złącze z silnika krokowego, użytego jako enkoder zadawanej pozycji.

7. Układ wzmacniacza enkodera jest dostosowany dla silnika krokowego 200kroków/obrót z cewkami 17ohm. Dla innego silnika prawdopodobnie trzeba będzie dobrać inne wartości rezystorów.

8. Złącze SERIAL_5V_TTL służy do komunikacji z komputerem. Zalecam użycie fabrycznego konwertera USB/RS223. Większość z nich ma logikę 5V. Jeżeli ktoś posiada w komputerze RS232 i nie chce przez USB to wykonać najprostszy konwerter RS232/TTL na układzie typu MAX232.

9. Kondensatory C4, C5, oba 100nF.

10. Kondensatory C1,C2 oba 22pF.

11. Dławik L1 około 100uH.

Coś jeszcze? Pisać, pytać. Myślę nad zrobieniem obszernej bez braków dokumentacji i umieszczeniu jej gościnnie na czyjejś stronie.

Marek
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 17-09-2012 10:12 przez SP9MTV.)
17-09-2012 9:25
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Sterownik rotora antenowego - Projekt i wykonany egzemplarz - SP9MTV - 17-09-2012 9:25

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości