Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Antena Delta. Kilka pytań
SP3RAF Offline
Robert
***

Liczba postów: 111
Dołączył: 02-07-2009
Post: #8
RE: Antena Delta. Kilka pytań
Cześć Andrzeju,

Piotr i Henryk mają rację. Jednak antena zrobiona dokładnie wg przepisu SP7LA sprawuje się chyba najbardziej przewidywalnie. Henryk używa anteny o obwodzie 84 metrów, ja używam przeważnie anteny o długości 81 metrów. I moim zdaniem, ta spisuje się najlepiej. W tym roku byłem na tygodniowych wakacjach w SP4 (opis moich anten jest na tym Forum w dziale dot. anten wakacyjnych) i zawiesiłem deltę o długości 83 metrów, czyli nieco więcej niż zwykle. Też pracowała poprawnie, ale jednak na przyszłość ją skrócę. Wszystko zależy, w jakich warunkach wieszamy antenę. Kąt, wysokość zawieszenia, rodzaj gruntu... To wszystko ma wpływ. Przy nasłuchach nie będzie różnicy, przy nadawaniu już pewnie tak. Na dobrą sprawę, nie musisz używać żadnych balunów czy transformatorów. Nawet do nadawania. Za to przyda się zapewne skrzynka antenowa - takie "oszustwo" nadajnika, które jednak nie powinno diametralnie pogorszyć skuteczności anteny. Ja w tym roku używałem zamiennie trafa/baluna 2,8:1 i baluna 1:1, ale na dobrą sprawę możesz te "wynalazki" przy delcie pominąć. W moim przypadku, antena najlepiej się stroiła i pracowała, gdy była zasilana bezpośrednio koncentrykiem o impedancji 50 Ohm lub ewentualnie przez symetryzator 1:1.
Rozwiązanie które opisał Stanisław jest dobre, pod warunkiem, że będziesz używał antenę jedynie w pasmie 80 metrów.
Możesz też rozwiesić antenę jako prostokąt o obwodzie, circa 81 - 84 metry i stosunku boków 3:1 oraz zasilić ją bezpośrednio kablem koncentrycznym w połowie krótszego boku. Względnie, jako kwadrat i tez zasilić ją w połowie jednego z boków. Tak powieszone pętle naprawdę skutecznie pracują. Na takich prostych antenach często dowoływałem się DX-ów na QRP.

Życzę powodzenia w eksperymentach i wielu udanych nasłuchów i łączności.

Robert SP3RAF
05-09-2012 22:28
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Antena Delta. Kilka pytań - SP3RAF - 05-09-2012 22:28
RE: Antena Delta. Kilka pytań - SQ8Z - 22-09-2012, 12:56
RE: Antena Delta. Kilka pytań - SQ8Z - 22-09-2012, 19:14

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości