Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Balun Prądowy 1:1 - Jak prawidłowo zbudować ?
SP4EJT Offline
Marcin
****

Liczba postów: 340
Dołączył: 06-05-2011
Post: #9
RE: Balun Prądowy 1:1 - Jak prawidłowo zbudować ?
(23-01-2012 19:26)SQ4RNF napisał(a):  Ale my to wszystko kumamy! Tongue
My pytamy czy takie trafo to nie jest UN-UN?
moim zdaniem nie jest ważne czy co dasz na wejście - może być sygnał UNbalanced, ale może być też BALanced.
Za to po przejściu przez taki "BALUN" jest tak jakby BALanced.
(23-01-2012 19:26)SQ4RNF napisał(a):  i pytamy jeszcze o to nawinięcie przeciwosobne Wink
nie rozumiem o co chodzi, mógłbyś rozwinąć swoją myśl/pytanie ?

Jeśli chodzi o balun do QRP to mogę powiedzieć jaki ja stosowałem od pojedyńczych watów do 50 Watów - nadawałem na działce z auta na dipolu 2x19,5m, który był powieszony 2-3 metry nad ziemią i działało jak dla mnie dobrze. Używałem około 15 Watów wtedy i nie miałem problemów ze znalezieniem korespondentów.
Dla mnie "prawdziwy" balun to najstarsza i najprostsza myśl techniczna a mianowicie transformator - jest to wygodne bo proste do zrobienia, zrozumienia, ustawienia przełożenia (praktycznie do każdej impedancji możecie sobie dopasować ilością zwoi. Zastosowałem do tego wspomniany przeze mnie rdzeń wydłubany z kabla monitora komputerowego - te rdzenie są super. Jak macie reflektometr z pomiarem mocy to sami możecie eksperymentalnie dobrać ilość zwoi ( wystarczą po 2 lub 3 na uzwojenie ). jedno uzwojenie podłaczacie pod radio, a drugie pod miernik mocy. puszczacie nośną i sprawdzacie jaka jest strata mocy - pamiętam że była niewielka i byłem mile zaskoczony i to od 3,5 do 28MHz. 1,8 nie sprawdzałem bo nie mogę używać. Osobiście uważam że strata 10 % mocy to ŻADNA strata. 10% straty napięcia to już coś. Do dipola powieszonego przy mojej chacie zastosowałem rdzeń Amidona T184-2 lub T200-2 - nie pamiętam ale raczej ten pierwszy. Kilkanaście zwoi na uzwojenie, dobranych experymentalnie pod względem małych strat i szerokopasmowości.
Pamiętam że na którymś ze skrajnych pasm w zakresie 3,5 -30 MHz była strata mocy rzędu 20 % (czyli z 5W zostanie 4W - to jest niezauważalna zmiana). Potem przerobiłem go tak żeby jak najmniejsze straty były w paśmie 80m bo do takiej anteny go montowałem. Jednak do QRP POLECAM rdzeń z kabla monitorowego - to "pewniak". potem wyedytuje posta i wkleje zdjęcie mojej polowej prowizorki. Acha, jest jeszcze jedna zaleta transformatorowego balona - ramiona dipola są galwanicznie odizolowane od fidera(no i radia) zatem ładunki elektrostatyczne nie szkodzą tak bardzo ... no i plusem jest to układ zamknięty (uzwojeniem baluna) więc to dodatkowe zabezpieczenie przed ładunkami (wyładowaniami) elektrostatycznymi. Nie wiem czy widzieliście, ktoś tu robił testy odnośnie szerokopasmowości i strat symetryzatorów :
http://www.sp5jnw.sem.pl/technika/balunt...ntest.html
(23-01-2012 21:28)SQ5STZ napisał(a):  Jeżeli jednak będzie to balun ;-) to czy nawinięcie przewodem RG-316 o charakterystyce widocznej na drugim rysunku (mojego pierwsze emila) spowoduje prawidłową prace baluna ??? A przy okazji nie będzie strat mocy w przesyłaniu w.cz. do anteny ???
Nie wiem Smile nie mam takiego kabla i takiego analizatora - więc nie mogę sprawdzić

Poniżej fota mojej polowej prowizorki 2x19,5 metra, a właściwie sam balun. Jak widzicie są tam dwa uzwojenia każde po 3 zwoje zze zwykłego kabla elektrycznego o przekroju 1,5 mm2 - bo taki miałem.

Do Roberta SP5STZ : Wymagasz żeby balun pracował od 7 do 28 MHz - myślę że do dość wąskie pasmo jak na balun więc taki ci spokojnie wystarczy, ponieważ ja robilem go pod kątem 3,7Mhz to być może że po dwa uzwojenia bedzie lepiej dla ciebie - sprawdzić zawsze możesz. Nie zapomnij tylko, że to transformator - więc jedno uzwojenie do radia, a drugie ... wiesz gdzie. Więcej na ten temat nic nie wiem i nie potrafię odpowiedzieć konkretnie na twoje pytania.


Załączone pliki Miniatury
İmage
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 24-01-2012 17:22 przez SP4EJT.)
24-01-2012 15:13
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Balun Prądowy 1:1 - Jak prawidłowo zbudować ? - SP4EJT - 24-01-2012 15:13

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości