Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 10 Głosów - 4.6 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
SP4LVC Offline
Bogdan sk
*****

Liczba postów: 761
Dołączył: 10-07-2009
Post: #840
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
Dopieszczam Husarka i przyszła pora na przeniesienie układu notcha na ,,ładną" płytkę od Józefa. Brakuje na niej miejsca (padów) na opornik R33. Na foto moje rozwiązanie. Pomiędzy padami na C26 przylutowałem kondensator w rozmiarze 0805, natomiast na nim do lewego pada na rysunku na kanapkę przylutowany jest opornik R33 w rozmiarze 1206. Prawa końcówka opornika dolutowana jest krótkim odcinkiem drucika do bramki tranzystora T1. Dzięki różnicy w rozmiarach elementów ich prawe końcówki nie mają ze sobą zwarcia i można dzięki temu odprowadzić prawą stronę opornika do tranzystora. Pady połączone opornikiem R33 oznaczone są niebieskimi X-ami.

Mam pewną wątpliwość odnośnie proponowanego powyżej układu włączenia notch filtra. Układowo wszystko jest ok, ale pewna kwestia nie daje mi spokoju. Ostatni kondensator przez który wychodzi sygnał m.cz. z płytki ARW ma 220 nF. (na moim schemacie ARW jest to C1, u Józefa C32). Również wejściowy kondensator na płytce notcha ma 220 nF. Ze sposobu włączenia płytki notcha w układ Husarka wynika, że pojemności te są połączone szeregowo, więc dają wypadkową 110 nF. Czy to nie robi się za mało, aby przenieść całe potrzebne pasmo m.cz.? Może należałoby je trochę zwiększyć? Osobiście lubię trochę ,,dołu" na słuchanym sygnale, a przy małych pojemnościach sprzęgających stopnie może go brakować.

Teraz pytanie z innej beczki. Ponieważ chciałbym jeszcze do płytki filtrów m.cz. (SSB/CW) dołożyć dodatkowo włączany układ CW-350 Hz (wg Janusza SP5BMP) mam jedno zapytanie. Wykonując płytkę filtrów zastosowałem elementy dla gałęzi CW - 900 Hz. Proponowana przez Janusza płytka dodatkowa 350 Hz jest przewidziana, jak widzę dla rozwiązania filtru CW - 1100 Hz. Czy ktoś z kolegów dysponuje może informacją, bądź przetestował jakie kondensatory trzeba włączać tranzystorami, aby układ spełniał swoje zadanie w rozwiązaniu filtra 900 Hz?. Obawiam się, że przy mojej wersji filtrów dołączanie proponowanych pojemności w dodatkowej płytce narobi chyba więcej bałaganu niż pożytku. Na pewno muszą być mniejsze niż te na schemacie, ale nie wiem o ile i które. Może ktoś ma jakiś program symulatora, aby można było przećwiczyć to zagadnienie lub link do niego. Popróbuję sam o ile mnie to nie przerośnie.


Załączone pliki Miniatury
İmage İmage

Bogdan
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 11-08-2016 23:59 przez SP4LVC.)
11-08-2016 23:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP4LVC - 11-08-2016 23:55

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości