Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 10 Głosów - 4.6 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
SP2JQR Offline
Henryk
*****

Liczba postów: 1,494
Dołączył: 23-08-2009
Post: #779
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
Jest tak jak pisze Zdzisław. Po to jest tłumik w Husarku, aby z niego korzystać i wtedy wszystko działa jak trzeba. Również wskazania S-metra są odpowiednio dobrane.

Gdyby jednak ktoś chciał jeszcze zwiekszyć dynamikę ponadto co jest, to informuję, że jest taka możliwość i uzyskamy sprzęt o wyczynowych parametrach odbiornika.
Zrobiłem próby w tym kierunku zakończone uzyskaniem pozytywnych rezultatów.
Aby to uzyskać należy obniżyć wzmocnienie stopni wstępnych o 20dB - wymiana kilku oporników SMD. Następnie Pomiędzy płytką homodyny a płytką filtrów należy wstawić następujące układy:
1. Roofing filtr zbudowany podobnie do filtru podstawowego, ale bez wzmacniaczy.
2. Za filtrem dodatkowy wzmacniacz 20dB kompensujący brak wzmocnienia przed filtrem. Wzmacniacz ten można objąć dodatkową regulacją wzmocnienia ARW. Regulacja ta powinna być opóźniona i włączać się dopiero przy sygnale S 9 +30dB. Wtedy nie trzeba nic robić z softem mierzącym poziom S. Będziemy mieli co prawda błędne wskazania S-metra, ale tylko w zakresie od 30 do 40dB, gdzie musimy pamiętać, że wskazanie +40dB po przeróbce będzie odpowiadało +60dB. Na poziomie +30dB nastąpi zagięcie ch-ki pomiaru S.

Największy problem wystąpi przy realizacji filtru. Ponieważ wzmocnienie za nim jest większe o 20dB zaczyna on być czuły na wszelkie pola magnetyczne. Słyszy już z odległości około pół metra transformator zasilacza sieciowego. Udało mi się usunąć te zakłócenia poprzez umieszczenie filtrów w specjalnych ekranach pochodzących od transformatorów mikrofonowych lub liniowych. Ekrany są zbudowane z wielu warstw blach stalowych o łącznej grubości około 4mm i stanowią pudełka o kształcie sześcianów.
Filtry te również z powodu dużego wzmocnienia za nimi są czułe na drgania mechaniczne, dlatego trzeba całe pudełka sześcienne umieścić na gumach, a nie bezpośrednio.
Czułości po tych przeróbkach nie mierzyłem, ale na ucho nie wyczułem żadnego spadku.

Jest to więc dość kłopotliwa sprawa, myślę, że dostępna dla bardzo cierpliwych kolegów.
Na razie próby robiłem w pająku, płytki dodatkowego wzmacniacza jeszcze nie miałem czasu zaprojektować. Jak zrobię wszystko i wyniki potwierdzą się na czysto, to umieszczę tu swoje projekty.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 16-03-2015 9:58 przez SP2JQR.)
16-03-2015 9:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP2JQR - 16-03-2015 9:55

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości