Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 10 Głosów - 4.6 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
SP5BMP Offline
Janusz
****

Liczba postów: 601
Dołączył: 02-11-2010
Post: #749
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
Husarek nie był optymalizowany pod kątem małej mocy zasilania. Nie było takich założeń. Uważam, ze zastosowanie przetwornicy 5V jest celowe i zmniejszy znacznie prąd pobierany jak i występujące straty cieplne. Ja w swoim Husarku zastosowałem przetwornicę kupioną na Ebayu, podobną do tej na załączonym zdjęciu. Piszę podobną, ponieważ Chińczycy teraz uprościli ją i zlikwidowali na płytce filtr wyjściowy LC. Płytkę przetwornicy zabudowałem w pudełko z blachy stalowej odzyskanej z brytfanny do ciasta. Na wejściu i wyjściu zastosowałem dodatkowe dławiki nawinięte na rdzeniach FT37-43. Nie zauważyłem występujących zakłóceń odbiornika od pracującej przetwornicy. W fabrycznych radiostacjach są również zastosowane przetwornice i nie ma to wpływu na ich pracę. Przykładem może być poruszana wczoraj tu na Forum radiostacja duńskiej firmy Skanti, w której napięcie zasilające 12-40V podawane jest na przetwornicę i przetwarzane na +48V o mocy wyjściowej około 700W. Napięcie to jest następnie przetwarzane na innej przetwornicy pracującej z częstotliwością 50kHz na napięcia : +/- 5V, +/-15v, oraz +24V. Część cyfrowa radiostacja zbudowana jest na układach TTL pobierających znaczne prądy a mimo to konstruktorom udało się tak dopracować że nie występują uboczne efekty. Pozdrawiam, Janusz.


Załączone pliki Miniatury
İmage
31-07-2014 9:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP5BMP - 31-07-2014 9:30

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości