Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 10 Głosów - 4.6 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,071
Dołączył: 02-02-2009
Post: #562
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
(11-10-2013 9:38)SP4LVC napisał(a):  Płytkę rejestrów musiałem zamocować ,,do góry nogami" i do tego odjąć ok. 1 cm. z wysokości pola masowego (obciąć). W innym wypadku wystawała zbyt mocno i nie dałoby się z jednej strony założyć pokrywy.

Nowa płyta rejestrów powstała do mojego radia z panelem w wersji SP5AQT. Położyłem projekt na forum aby inni użytkownicy mogli z niego skorzystać lub zmodyfikować go pod swoje potrzeby. Zmiana ustawienia wyświetlacza spowodowała opisywane kłopoty.

(11-10-2013 9:38)SP4LVC napisał(a):  Są ,,kwiatki"typu AF_DIR lub ZAS.RX - ZAS.TX. Nie wiem, czy to idzie tylko na płytkę końcówki mocy do sterowania polaryzacją tranzystorów, czy również na płytkę ARW. Nie chcę nikogo urazić i nie po to o tym piszę, ale może warto byłoby ustalić wspólną terminologię na schematach, w opisach i nazewnictwie na płytkach PCB. Składanie radia ma być przyjemnością i nie musi kończyć się codziennym bólem głowy.

Bogdanie, masz rację, że w dokumentacji jest wiele nieścisłości i trzeba to będzie poprawić. Zamiast przypinać "kwiatki" do projektu może lepiej po prostu zapytać na forum, tak jest szybciej i bez bólu głowy.

AF_DIR - zmiana torów pracy filtrów akustycznych (tor odbiorczy/ tor nadawczy).
W pierwszej wersji filtry akustyczne pracowały tylko w torze odbiorczym. Przed uruchomieniem produkcji płytek przez DW powstała wersja filtrów z przełączanymi filtrami pracującymi również w torze nadawczym. Oczywiście filtry możemy przełączać sygnałem nadawanie/odbiór. Przy emisji CW w Husarku nie ma potrzeby przełączania filtrów akustycznych na nadawanie dlatego został wymyślony specjalny sygnał AF_DIR do przełączania tych filtrów. Przy CW mamy jednocześnie blokowanie toru mikrofonowego przez odłączony filtr akustyczny.

Korekta posta:
Od ver. 1.05 oprogramowania sterownika przełączanie filtru akustycznego AF_DIR (nadawanie/odbior) zostało zaimplementowane na pinie P12 (drugie zdjęcie w załącznikach). Dla SSB zmiana torów odbiornik/nadajnik dla CW zawsze tor odbiornika.


ZAS_RX, ZAS_TX jest opisane w opisie sterownika na str. 30 (załącznik)
Jeśli nie stosujemy opóźnień w przełączaniu pomiędzy odbiorem i nadawaniem to te dwa sygnały są nieistotne, wystarczy nam przełączanie nadawanie/odbiór.

W opisie rejestrów są również inne sygnały typu: MUTE mikrofon, MUTE m.cz., multiplekser, których nie znajdziemy na modułach ale mają one swoje rozwojowe przeznaczenie. Husarek, to dość złożona konstrukcja i dopracowanie szczegółów dokumentacji wymaga czasu i współpracy wszystkich budujących to radio. Autorzy poszczególnych fragmentów radia nie zawsze maja tyle wolnego czasu aby wszystko dokładnie po kilka razy sprawdzać.


Załączone pliki Miniatury
İmage İmage

73 Adam
11-10-2013 17:39
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP5FCS - 11-10-2013 17:39

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 6 gości