Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 10 Głosów - 4.6 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
SP3IQ Offline
Bogdan
****

Liczba postów: 281
Dołączył: 23-10-2011
Post: #548
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
Nabyłem płytki do Husarka wyprodukowane przez DW Electronics i postanowiłem zbudować drugiego Husarka. Na początek zdecydowałem się uruchomić płytkę filtrów akustycznych CW/SSB, która jest kluczowa jeśli chodzi o uzyskanie bardzo dobrej selektywności Husarka oraz daje możliwość zawężania pasma CW i SSB. Przeanalizowałem pierwsze moje próby uruchomienia tej płytki kilka miesięcy temu (post #224/226, listopad 2012). Przede wszystkim zauważyłem, że nawinięte dławiki po pewnym czasie nieco zmniejszają swą indukcyjność. Pomierzyłem dławiki nawinięte w ubiegłym roku i zanotowałem, że większość dławików zmniejszyła swą indukcyjność średnio o 1-2 mH. Oczywiście pomiary wykonałem tym samym miernikiem a właściwie to dwoma: CEM DT-9935 i Volcraft LCR-9063 (różnice wyników pomiarów pomiędzy tymi miernikami są niewielkie w granicach 2-3 mH). Ponieważ już w ubiegłym roku zanotowałem taką właściwość, że dławiki około 1-2 dni do nawinięciu wykazują zmniejszenie indukcyjności o 2-3 mH, tak więc postanowiłem tak je przygotowywać aby wykazywały indukcyjności bezpośrednio po nawinięciu uzwojenia i jego złożeniu, w granicach 164-165 mH. W moim przypadku aby uzyskać 164-165 mH, należało nawinąć średnio 190-192 zwojów, skrajnie: 187 i 195.

Uzyskiwanie żądanych indukcyjności, uzyskujemy poprzez odwijanie określoną ilość zwojów na złożonym już rdzeniu, okazała się techniką najbardziej dokładną i stosunkowo prostą.

Z układu równań na ilość zwojów:

n1 = SQRT(L1/AL) [1]
n2 = SQRT(L2/AL) [2]

gdzie n1, n2 – ilość zwojów,
L1, L2 – indukcyjność,
AL-stała rdzenia

n2 = SQRT(L2/L1) * n1 [3]

Przykład:
nawijamy dławiki po 196zwojów. Dany dławik po zmierzeniu wykazuje 175 mH, po wstawieniu do wzoru [3] otrzymujemy wynik, że uzwojenie wynikowe (n2) powinna posiadać 185 zwojów, czyli musimy odwinąć (196-185)11 zwojów, przy założonej indukcyjności wynikowej L2=165 mH.

Odnośnie kondensatorów MKT to nie miałem problemu z nabyciem, są dostępne na portalach aukcyjnych, gdzie można kupić często w stosunkowo niskiej cenie, ale należy za każdą przesyłkę zapłacić oddzielnie. Racjonalne wydaje się aby kupić kondensatory u jednego dostawcy dostawcy, wtedy zapłacimy tylko za jedną przesyłkę.

Montując płytkę filtrów akustycznych CW/SSB, nie zauważyłem jakichkolwiek błędów na płytce, tak więc po prawidłowym montażu zgodnym ze schematem (oraz opisami na płytce) filtry akustyczne pracują poprawnie.

Postanowiłem nabyte doświadczenia z montażem płytek z DW Electronics zamieścić w Podręczniku Montażu Husarka w odrębnym miejscu jako rozszerzenie.

Załączam zdjęcia płytek przed i po montażu oraz wykresy wyników pomiarów, które zrobiłem zaraz po zakończeniu montażu, bez żadnych korekt. Wykresy przedstawiają kolejno: filtr SSB "szeroki", filtr SSB "wąski" oraz filtr CW.

İmage İmage İmage İmage İmage
.bmp  ssb2_1.bmp (Rozmiar: 475.01 KB / Pobrań: 1265)
.bmp  ssb_1.bmp (Rozmiar: 475.01 KB / Pobrań: 1123)
.bmp  cw_1.bmp (Rozmiar: 475.01 KB / Pobrań: 1025)
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 06-10-2013 0:11 przez SP3IQ.)
06-10-2013 0:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP3IQ - 06-10-2013 0:10

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 6 gości