Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 10 Głosów - 4.6 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
SP9FKP Offline
Piotr
*****

Liczba postów: 1,252
Dołączył: 28-06-2009
Post: #422
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
Józef SP9HVW zapewne sam odpowie na te pytania ale ja też poświęciłem trochę czasu na "badania podstawowe" układów z kluczami cyfrowymi, więc mogę podzielić się z Wami swoimi wnioskami. Szybkie klucze cyfrowe (FST3125, FST3253) w realnym świecie mają skończone czasy przełączania i całkiem spore (jak na w.cz) pojemności w strukturze. Po szczegóły odsyłam do danych katalogowych. Skutkuje to pogorszeniem ich działania wraz ze wzrostem częstotliwości i nie ma w tym nic dziwnego. Faktycznie, rozwarty klucz "przepuszcza" przez pojemności pasożytnicze sygnał kluczujący i mamy nośną, Ze wzrostem częstotliwości czasy przełączania coraz bardziej zbliżają się do okresu sygnału sterującego kluczem więc jego skuteczność jako klucza pada. I to chyba nie wymaga dalszych dywagacji.
Natomiast rzeczywiście poziom fali nośnej zmienia się w funkcji sygnału modulującego. A to dlatego, że charakterystyka klucza (rezystancja kanału) ma charakter nieliniowy w zależności od przyłożonego napięcia chwilowego i, co gorsza, też zależy od częstotliwości. Zmienia się też z temperaturą co dodatkowo komplikuje znalezienie optimum. Szczególnie uwidacznia się to dla kluczy o dużej rezystancji kanału (74HC4066, 74HC5052).
W stosunku do zalet układów z kluczami, wady te (jeśli o nich wiemy i akceptujemy) mają drugorzędne znaczenie i wraz z dalszym rozwojem technologii będą coraz mniej istotne.
27-05-2013 17:44
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP9FKP - 27-05-2013 17:44

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości