Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 10 Głosów - 4.6 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,071
Dołączył: 02-02-2009
Post: #343
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
(22-02-2013 22:31)SP5FCS napisał(a):  Takie rozwiązanie da posiadaczom Husarka dodatkowy "bonus" w postaci pomiarów impedancji zespolonej anteny bez potrzeby odpinania fidera od radia.

Mając do dyspozycję płynną regulację mocy PA nie widzę potrzeby budowania układu "cichego strojenia". Pomiar współczynnika SWR oraz mocy będzie wykonywany przez sterownik w sposób ciągły podczas normalnego nadawania dla aktualnie ustawionej mocy PA. Takie pomiary ma większość nowoczesnych urządzeń nadawczych i były one przewidziane w Husarku od początku prac.

Obecna propozycja dotyczy dodatkowej możliwości sterownika, polegającej na wykorzystaniu radia w charakterze miernika (analizatora antenowego). W mojej propozycji wyraźnie zaznaczyłem, że interesuje mnie impedancja zespolona anteny: Z=R+jX, czyli składowa rzeczywista i urojona oraz jej charakter. Za ich podstawie możemy obliczyć moduł impedancji, przesunięcie fazowe oraz SWR co da nam pełny obraz o antenie na ustawionej częstotliwości.

Jeśli ktoś nie będzie potrzebował takie funkcji w radiu to po prostu nie wykona modułu mostka pomiarowego i nie będzie wchodził w tryb pomiarowy radia a podczas nadawania będzie korzystał z pomiarów SWR-a i mocy.

73 Adam
26-02-2013 23:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP5FCS - 26-02-2013 23:28

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości