Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 10 Głosów - 4.6 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,071
Dołączył: 02-02-2009
Post: #329
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
Wielu Kolegów eksperymentujących z różnymi konstrukcjami anten wykorzystuje do pomiarów różnego rodzaju analizatory antenowe. To rozwiązanie oprócz niewątpliwych zalet ma dwie istotne wady: konieczność posiadania dodatkowego miernika oraz dodatkowy koszt od kilkuset do kilku tysięcy złotych.
Czy aby na pewno musimy posiadać kosztowny analizator ?

Analizator antenowy na pokładzie HUSARKA
Prawie wszytko co jest nam potrzebne do takich pomiarów mamy gotowe w Husarku. Sterownik radia pozwala na wybór pasma i ustawienie dowolnej częstotliwości pomiarów. Wzmacniacz PA o regulowanej mocy pozwala na ustawienie optymalnej mocy do pomiarów w danych warunkach, filtry LPF zapewnią pozbycie się harmonicznych z sygnału pomiarowego. Pomiary możemy wykonywać przy większych mocach niż dają nam popularne mierniki.
Silny procesor z przetwornikami A/D oraz wyświetlaczem graficznym pozwala na przeliczenie danych pomiarowych na parametry anteny i zobrazowanie w postaci graficznych przebiegów.

Jedynym brakującym ogniwem w aktualnej konstrukcji radia jest mostek pomiarowy. Aby rozwiązanie było bardzo proste i tanie chcę wykorzystać sprawdzone rozwiązanie z miernika VK5JST oparte na pomiarze napięć na rezystorze 50 ohm włączonym szeregowo z anteną. Dodatkowa płytka w przekaźnikiem, rezystorem 50 ohm, trzema wzmacniaczami operacyjnymi plus drobne elementy, całość razem około 20zł.
Podczas normalnej pracy radia (pełna moc) mostek będzie zwarty poprzez przekaźnik. Po aktywacji trybu pomiaru sterownik zredukuje moc PA i włączy układ pomiarowy w tor nadawczy a następnie wykona serię pomiarów. Koszt mostka jest pomijalny a pozostałe elementy i tak musimy wykonać do normalnej pracy radia. Główny ciężar opracowania spocznie na odpowiedniej rozbudowie oprogramowania sterownika. Postępy prac w tym zakresie będę opisywał w wątku Synteza SPHM.
Takie rozwiązanie da posiadaczom Husarka dodatkowy "bonus" w postaci pomiarów impedancji zespolonej anteny bez potrzeby odpinania fidera od radia.

73 Adam
22-02-2013 22:31
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP5FCS - 22-02-2013 22:31

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości