Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 10 Głosów - 4.6 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
SP5AQT Offline
Roman
***

Liczba postów: 201
Dołączył: 02-03-2009
Post: #316
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
Witam
Dziś przeprowadziłem drugą historyczną łączność na HUSARKU . Pierwsza była kilka tygodni temu na samym mieszaczu a dzisiaj już z mocą ~6W. Korespondent mój mieszka w odległości 200m. Ale nie oto chodzi w tym poście. Chcę się podzielić swoimi doświadczeniami z uruchomiania.
Używam syntezy wg SP5FCS.
Płytka homodyny:
1. Przy zastosowaniu jednakowych transformatorów proponowanych w oryginale np. WB20 lub podobnych (o trzech uzwojeniach) następuje różnica wstęgi między nadajnikiem a odbiornikiem.
Odbiornik pracuje na wstędze dolnej a nadajnik na górnej. Należy przeciąć i "skrosować "ścieżki nadajnika. Pokazane to było kilka postów wstecz.
2. Po przeróbce na transformatory nawinięte bifilarnie dwoma drutami zachodzi odwrotne zjawisko:
nadajnik pracuje na dolnej wstędze a odbiornik na górnej. Należy przeciąć i "skrosować" ścieżki odbiornika a nadajnik przywrócić jak w oryginale.
3. Zastosowanie transformatorów nawiniętych bifilarnie dwoma drutami poprawia czułość odbiornika i podnosi wysterowanie z homodyny.
4. Rozwiązanie zaproponowane przez SP4HKQ odnośnie sterowania układu 74AC164 poprzez linearyzowanie bramki AC02 ale to ostatnie rozwiązanie (kilka postów wstecz) działa poprawnie układ się nie wzbudza.
5. Testowałem również rozwiązanie na układzie BGA420 ale na wyższych pasmach głośno słychać enkoder . Do tego rozwiązania jeszcze mam zamiar powrócić.
6. Na wyższych pasmach gdzie szumy z anteny są mniejsze słychać jest zakłócenia z procesora i wyświetlacza. W moim przypadku radykalnie pomogło umieszczenie wiązki przewodów sterujących BBF i LPF wewnątrz zatrzaskowego rdzenia przeciwzakłóceniowego które zakłada się na kable. Rdzenie takie są dostępne na różne średnice kabli od 5 do15mm.
Zablokowanie wejścia S-metra na płytce procesora kondensatorem 50nF oraz wstawienie dławika 220uH (taki był pod ręką) zmniejszyło też zakłócenia z zespołu płytek procesor - wyświetlacz.Obecna sytuacja jest do przyjęcia.
7. Korespondent z którym robiłem próby na wszystkich pasmach oceniając sygnał stwierdził :
a) Sygnał jest za szeroki
b)Wytłumienie nośnej na niższych pasmach do 14MHz jest bardzo duża natomiast od 18 do 28 MHz jest w granicach 40 - 50 dB. Ocena była wykonywana na radiu TS 2000.
VY 73 Roman SP5AQT
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 29-01-2013 20:36 przez SP5AQT.)
28-01-2013 20:00
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP5AQT - 28-01-2013 20:00

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości