Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 10 Głosów - 4.6 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
SQ9JXT Offline
Tomek
****

Liczba postów: 493
Dołączył: 05-04-2011
Post: #263
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
(19-11-2012 22:44)SQ8NVF napisał(a):  Co ciekawe nawinięte cewki mają od 182mH do prawie 200mH. Pomiaru dokonuję na własnym mierniku LC - opartym na generatorze z LM311 (z własnym softem, więc sobie radzi z pomiarami takich indukcyjności). Przydałoby się dokonać pomiaru porównawczego na fabrycznym sprzęcie ale na razie nie mogę tego zrobić. Z zasady rdzenie mają spore rozrzuty AL, na poziomie +-20% co jest normalne. Szczególnie dla rdzeni o tak dużej przenikalności jak te w filtrach - ok. 4920 nH/n^2. Czy koledzy mogą potwierdzić taki rozrzut indukcyjności?

Ja Ci mogę powiedzieć tyle, że te pomiary mogą mieć tylko charakter orientacyjny. Wynika to z faktu, że mierzysz indukcyjność pośrednio a nie bezpośrednio. Te wszystkie mierniki mierzą reaktancję obwodu z induktorem i z tego matematycznie wyznaczają indukcyjność. Taka metoda jest obarczona jedną zasadniczą wadą: wynik pomiaru zależy od częstotliwości. Zatem w zależności od tego na jaką częstotliwość nastawisz generator to taki a nie inny otrzymasz odczyt indukcyjności.
Zatem aby wynik był wiarygodny należy mierzyć cewkę na takiej częstotliwości przy jakiej będzie ona pracować. I tu im dokładniej nastawisz częstotliwość pracy tym wynik będzie dokładniejszy, i tedy te kilka czy kilkanaście uH może być prawdą. Natomiast jak masz miernik i on ma stałą częstotliwość to wyniki są tylko i wyłącznie zgrubne - czyli jak otrzymasz 182uH to równie dobrze rzeczywistą wartością może być 200uH albo 160uH. Trzeba sobie z tego drobiazgu zdawać sprawę, tedy nie będziesz się przejmował tymi kilkunastoma uH, które w większości przypadków nie mają istotnego wpływu na działanie danego układu - da się to zgubić odpowiednio przyłączoną pojemnością. Problem tkwi w tym, że większość mostków ma tylko kilka częstotliwości pomiarowych, np 1kHz czy 10kHz i mierzona cewka przy takiej częstotliwości da zupełnie inny wynik niż przy mierzeniu jej za pomocą prądu o częstotliwości np. 3,7MHz.
Zatem pytanie do Ciebie: jaki zakres nastaw częstotliwości ma Twój miernik indukcyjności? (Bo tylko wtedy ma sens doktoryzowanie się nad dokładnością pomiaru indukcyjności.)
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 20-11-2012 10:22 przez SQ9JXT.)
20-11-2012 10:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SQ9JXT - 20-11-2012 10:06

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 5 gości