Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 10 Głosów - 4.6 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
SP4HKQ Offline
Zdzisław SK!
****

Liczba postów: 490
Dołączył: 19-08-2009
Post: #248
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
Wiedza o kondensatorach i ich parametrach jest ważna i nie powinniśmy złych parametrów bagatelizować. Miejsce gdzie stosujemy kondensator determinuje jego parametry. Jak zastosujemy kondensator o dużej stratności w układzie wysokostabilnego generatora, albo filtrów o wysokiej dobroci to zobaczymy jakie to spowoduje kłopoty. Oczywiście nie ma potrzeby szukać i kupować za nie wiadomo jakie pieniądze super kondensatorów i stosować w miejscu gdzie sprawdzi się normalny (czytaj zwykły) kondensator.
Teraz konkretne miejsce - polifazer. Kondensatory w polifazerze pracują od częstotliwości pojedynczych Hz do kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu kHz. Więc wiedza jakie parametry kondensator ma przy 100 Hz i przy 10 kHz jest potrzebna. Na dobry kondensator częstotliwość pomiarowa ma niewielki wpływ. Taki kondensator ma niską stratność i stabilną pojemność oraz na pewno sprawdzi się w polifazerze. Jakimś "dziwnym" trafem kondensatory stabilne temperaturowo mają też niską stratność. Ja zastosowałem kondensatory SMD 33nF z ceramiki C0G i mam wytłumienie 2 wstęgi o prawie 60 dB. No i nikt mnie nie przekona że z byle czego można zrobić dobre radio.
15-11-2012 21:07
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP4HKQ - 15-11-2012 21:07

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 4 gości