Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 10 Głosów - 4.6 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
SP3IQ Offline
Bogdan
****

Liczba postów: 281
Dołączył: 23-10-2011
Post: #222
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
Budowę Husarka, nie licząc syntezy, rozpoczynam od płytki filtrów SSB/CW. Wpierw należy nawinąć 15 dławików na rdzeniach „z wylutów”o których już pisano w tym wątku. Do nawijania cewek użyłem specjalnego stanowiska z wykorzystaniem ręcznej wiertarki umocowanej poziomo w imadle. Maja wiertarka posiada dwa przełożenia, przy czym wykorzystałem to które posiada 6,666... obrotów wrzeciona na 1 obrót korbą. Tak więc przy 30 obrotach korbę wiertarki uzyskuję 200 zwojów (30 x 6,666=200). Samo nawijanie jest najłatwiejszą czynnością budowy dławików. Dużą trudnością jest dojście do powtarzalnej metody polerowania powierzchni obu połówek rdzenia, tak aby po złożeniu (czytaj spasowaniu powierzchni rdzeni) uzyskać indukcyjność 160-162 mH przy 200 zwojach. W moim przypadku nie sprawdziła się metoda polerowania drobnoziarnistym papierem ściernym. Po konsultacji z Januszem SP5BMP zacząłem stosować metodę polerowania za pomocą typowego papieru do drukarki, gdzie samą czynność polerowania wykonywałem na gładkim laminowanym blacie. Po próbach z kilkoma rdzeniami, wywnioskowałem, że najlepszą metodą są następujące kolejne czynności:
- delikatne zeskrobanie resztek kleju,
- odtłuszczenie powierzcnki rdzenia acetonem (zmywacz do paznokci)
- zmycie powierzchni rdzenia przy pomocy „Kontakt PCC” w areozolu i irchy od szyb samochodowych,
- po wyschnięciu, polerowanie powierzchni rdzenia na papierze od drukarki - precyzyjne polerowanie z wykonaniem co najmniej kilkunastu kołowych ruchów.
Testem prawidłowego spolerowania i spasowania powierzchni połówek rdzenia, jest uzyskania indukcyjności 160-162 mH dla 200 zw, przy czym, jeżeli w czasie pomiaru ściskanie rdzeni powoduje zwiększenie indukcyjności, należy ponowić proces polerowania.
Właśnie wykonałem kilka dławików wyżej opisanym sposobem i jutro sprawdzę ponownie indukcyjność, czy jest ta sama którą uzyskałem bezpośrednio po skręceniu rdzenia.
73 Bogdan, SP3IQ.
İmage
06-11-2012 1:11
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP3IQ - 06-11-2012 1:11

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości