Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 10 Głosów - 4.6 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
SP2JH Offline
Waldek
**

Liczba postów: 86
Dołączył: 18-06-2009
Post: #215
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
Witam.
W załączeniu wykres filtrów Husarka.Pomiar przeprowadzone przez podanie na wejście płytki filtrów sygnału z generatora szumu.Użyłem zintegrowanej karty dźwiękowej komputera(niedoskonałość karty dźwiękowej i zasilacza widać w dolnym zakresie częstotliwości).Confused
Kondensatory o małej pojemności są ze współczynnikiem NP0(czasami łączone równolegle dla zwiększenia pojemności), natomiast kondensatory o większych pojemnościach są typu X7R (łączone równolegle 3-4sztuki,niekiedy dla uzyskania pożądanej wartości dodawałem kondensator NP0). Kondensatory X7R zostały "wystarzone" w sposób podany przez Kolegów w poprzednich postach.
Kubki indukcyjności zabezpieczyłem klejem.Wstępnie minimalną ilością cyjanopanu a na następny dzień po skontrolowaniu wartości indukcyjności klejem epoksydowym dwuskładnikowym-Epidian (po kropelce na wszystkie cztery ścianki rdzenia). Przed złożeniem dotykające się połówki rdzeni przeczyściłem papierem nr2000(dwa tysiące). Warto też spasować dwie połówki rdzenia przesuwając je kilkakrotnie względem siebie. Wartość indukcyjności dobierałem ilością zwojów-tak jak w opisie filtru około 195.
Wykonując cewki tym sposobem osiągnąłem tolerancję mniejszą niż 1%. Po złożeniu i sklejeniu rdzeni indukcyjność cewek była kontrolowana kilkakrotnie w ciągu tygodnia a także przed samym wlutowaniem na płytkę.Wartość indukcyjności pozostała bez zmian.
W trakcie pomiarów filtru celem eksperymentu(przede wszystkim dla sprawdzenia zachowania się zastosowanych kondensatorów X7R) cała zmontowana płytka filtrów została podgrzana do temperatury około 60 stopni.W trakcie podgrzewania charakterystyka filtru była monitorowana i nie stwierdziłem zauważalnych zmian w jej przebiegu (Dla ścisłości dodam,że charakterystyka filtru ssb przesunęła się o około 50Hz(!Big Grin) w stronę wyższych częstotliwości(!).
Maksymalna wartość tłumienia poza pasmowego jest w rzeczywistości większa niż na załączonym wykresie filtru,gdzie ograniczona jest celowo użytą metodą pomiarową łatwą do wykonania nawet na przeciętnie wyposażonym komputerze.

Powodzenia!


Załączone pliki
.pdf  FILTRY.pdf (Rozmiar: 97.65 KB / Pobrań: 1264)
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 27-10-2012 20:51 przez SP2JH.)
27-10-2012 20:50
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP2JH - 27-10-2012 20:50

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 9 gości