Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 10 Głosów - 4.6 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,071
Dołączył: 02-02-2009
Post: #170
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
Element fotorezystancyjny wykonałem według opisu Janusza SP5BMP (materiał, rysunek), fotorezystor typu GL5616D plus czerwona dioda LED 3mm (Vp=1708mV). Przy braku oświetlenia fotorezystor ma rezystancję poza zakresem moich mierników > 50MOhm. Przed wlutowaniem elementu do płytki automatyki zdjąłem orientacyjną charakterystykę rezystancji w funkcji napięcia. Szeregowo z diodą LED włączyłem rezystor 3k3 tak jak na schemacie automatyki. W układzie pomiarowym pominąłem mostek prostowniczy ze schematu. Pomiar napięcia na wykresie to napięcie zasilania układu (LED+R=3k3). Uzyskane wyniki umieściłem w arkuszu kalkulacyjnym a na podstawie danych narysowałem wykres zmiany rezystancji. Aby wykres był bardziej obrazowy zastosowałem log10 z pomiaru rezystancji. Wyniki w załączniku.

Dwie dodatkowe diody w prostowniku przesuną charakterystykę w kierunku wyższych napięć. Na drugim zdjęciu pomiary i wykresy dla różnych diod zastosowanych w prostowniku kompresora (1N4148, BAT85). Na wykresie widać wyraźnie inne napięcia progowe zadziałania kompresora.


Załączone pliki Miniatury
İmage İmage

.xls  Husarek_fotorezystor.xls (Rozmiar: 16.5 KB / Pobrań: 786)
.xls  Husarek_fotorezystor_2.xls (Rozmiar: 17 KB / Pobrań: 818)

73 Adam
07-10-2012 15:59
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP5FCS - 07-10-2012 15:59

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości