Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 10 Głosów - 4.6 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,071
Dołączył: 02-02-2009
Post: #161
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
Darek, do pomiarów filtrów akustycznych możesz wykorzystać moduł automatyki Husarka a konkretnie układ S-metra. Na wejście filtrów podajesz sygnał z generatora, wyjście filtrów na moduł automatyki a na wyjściu AD8307 multimetr cyfrowy. Wykonujesz kilkanaście pomiarów co 100, 200Hz w funkcji częstotliwości, dane do Excela i wykres gotowy.

Polifazer w wersji SMD widoczny na czwartym zdjęciu wykonany jest w dwóch wersjach, szerokiej A dla odbiornika oraz wąskiej C dla nadajnika (post z plikami symulacyjnymi). Po co, aby mieć dwa różne wykonania polifazera do testów toru odbiorczego oraz jakości modulacji w torze nadawczym. W wersji C występują mało popularne wartości rezystorów. Aby specjalnie nie kupować rezystorów 1% zastosowałem równoległe łączenie 2 lub 3 rezystorów. Na polifazerze z prawej strony widzimy 3 pionowo ustawione rezystory, tylko w celach poglądowych, inne nakładane na "kanapkę".
1,65k (3k3||3k3)
4k1 (8k2||8,k2)
6k25 wybierany z rezystorów 6k2
9k3 (10k||270k||270k)
12k8 (13k||820k)
15k6 (16k||620k)
Wszystkie rezystory mierzone i dobierane, po wlutowaniu sprawdzana wartość rezystora łączonego z kilku wartości.

Mój drugi polifazer w wersji przewlekanej postanowiłem zmontować w wersji z pierwszego Piligrima. Do porównań z Piligrimem chciałem mieć zbliżoną konstrukcję polifazera mimo, że elementy składowe są innych gabarytów. Schemat polifazera w dokumentacji Piligrima lub w pliku symulacyjnym w załączniku.

Miałem trochę kondensatorów MKS 47nf/3V 5% z których wybrałem 16 czwórek, zmontowałem a efekt widoczny na pierwszym zdjęciu. Drugie zdjęcie przedstawia sposób wykonania złącza pomiędzy modułem polifazera a płytą homodyny.
Jeśli chcemy mieć możliwość przekładania polifazerów pomiędzy różnymi radiami to należałoby zastosować ten sam rodzaj złącza. Ja wybrałem bardzo popularne, wszędzie dostępne listwy z pinami kwadratowymi.


Załączone pliki Miniatury
İmage İmage İmage

.cct  Piligrim_THT_47nF.cct (Rozmiar: 95.76 KB / Pobrań: 862)

73 Adam
01-10-2012 19:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP5FCS - 01-10-2012 19:56

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości