Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 10 Głosów - 4.6 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
TG50 Offline
Józef
***

Liczba postów: 178
Dołączył: 20-11-2009
Post: #152
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
Piotrze, trzy lata temu moja wiedza na temat polifazera była mniejsza dlatego zbyt rygorystycznie podszedłem do wyboru kondensatorów. Teraz widzę, że można zrobić to taniej i szybciej a efekt będzie porównywalny. Napisałem o tym tylko dlatego aby inni nie popełnili tego samego błędu przy budowie Husarka

(27-09-2012 17:19)SQ5KHA napisał(a):  Przy pomiarach pojemności z ciekawości zmierzyłem też dobroć Q i ku mojemu zaskoczeniu była to wartość powyżej 900, nawet musiałem, zmniejszyć F pomiaru do 100Hz, ponieważ przy 1kHz wartość Q była ponad 999 i miernik wyświetlał „---„ przekroczenie zakresu.

Darku to wygląda bardzo dziwnie, dla kondensatorów jest odwrotnie niż dla cewek tzn. reaktancja pojemnościowa jest odwrotnie proporcjonalna do częstotliwości.
Jeśli dobroć kondensatora była zbyt duża dla 1khz to należało podnieś częstotliwość pomiaru, spada wtedy reaktancja Xc kondensatora oraz powinna spaść dobroć (Q=Xc/Rs) bo straty zmienią się nieznacznie.
Jeśli przełączyłeś miernik na 100Hz to dobroć powinna być jeszcze większa a u Ciebie wyszło odwrotnie. Coś tu jest nie tak! Może wraz ze zmianą częstotliwości mocno zmienia się Rs kondensatora.

Weź bardzo dobry kondensator mikowy i zmierz dobroć dla różnych częstotliwości pomiaru i porównaj. Wydaje mi się że wraz ze wzrostem częstotliwości dobroć kondensatora powinna maleć.
28-09-2012 23:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - TG50 - 28-09-2012 23:08

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 4 gości