Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 10 Głosów - 4.6 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,071
Dołączył: 02-02-2009
Post: #150
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
Darek, byłem również zaskoczony dużymi wartościami dobroci dla najlepszych kondensatorów. Przy pomiarze dla 1khz dla mnie te wartości są za duże. W Escorcie jest kilka zaskakujących "pomysłów" np. pomiar rezystancji sygnałem 1khz, mierzysz cewkę która dla DC ma 3 ohmy a on pokazuje 3k. Myślałem, że to własność tylko mojego miernika ale w twoim jest podobnie.

Jako, że do skończenia modułu homodyny pozostały mi tylko płytki polifazerów zabrałem się za pomiary i sortowanie kondensatorów. Zacząłem od kondensatorów SMD 33nF w obudowach 1206 firmy TDK, wykonanie C0G. Do pomiarów przeznaczyłem partię 100szt. Kondensatory układałem w box-ach co 100pF. Efekt pomiarów widoczny na pierwszym zdjęciu. Podczas pomiarów starałem się również tak sortować kondensatory aby dla poszczególnych wartości uzyskiwać wielokrotność 4. Dla kilku wartości pozostały pojedyncze kondensatory jako rezerwa.

Po dwukrotnym pomiarze każdego kondensatora uzyskałem 24 jednakowe czwórki z dokładnością lepszą niż 100pF w czwórce. Warto przeanalizować rozkład ilościowy dla poszczególnych wartości. Najwięcej kondensatorów mam dla wartości 33,4nF oraz +/- 200pF. Kondensatory są naprawdę bardzo dobrej jakości dlatego podsunęło mi to pomysł, że może mój miernik ma stały błąd pomiarowy. Pomiar kilku kondensatorów 33,4nF dwoma innymi miernikami dał wynik 33,0...33,1nF. Tak więc przy okazji określiłem orientacyjna poprawkę mojego miernika -400pF.
Na drugim zdjęciu miernik, którym dokonywałem pomiarów.

Do montażu wybrałem 16 czwórek od 32,8nF do 33,3 czyli praktycznie lepiej niż +/- 1% dla całości kondensatorów oraz 100pF w czwórkach. Sądzę, że to bardzo dobry wynik dla 100szt. kondensatorów.
Jako schemat polifazera wybrałem wariant A o szerokim paśmie (33nF_jednakowe). Aby sprawdzić jak zachowa się polifazer z moimi kondensatorami wprowadziłem uzyskane wartości na schemat do pliku symulacyjnego (33nF_różne). Zmiany są naprawdę kosmetyczne.
Oczywiście inne wartości użytych kondensatorów możemy kompensować poprzez zmianę wartości rezystorów. Zmiana rezystorów pozwala również modyfikować szerokość pasma dla polifazera. Jako, że w Husarku mamy dwa niezależne polifazery możemy wykonać np. szerszy polifazer dla odbiornika oraz węższy dla nadajnika.


Załączone pliki Miniatury
İmage İmage

.cct  sp5fcs_33nF_jednakowe.cct (Rozmiar: 95.76 KB / Pobrań: 885)
.cct  sp5fcs_8x33nF_rozne.cct (Rozmiar: 95.76 KB / Pobrań: 871)
.cct  sp5fcs_33nF_3000hz.cct (Rozmiar: 95.76 KB / Pobrań: 781)
.cct  sp5fcs_8x33nF_2400hz.cct (Rozmiar: 95.76 KB / Pobrań: 875)

73 Adam
27-09-2012 20:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP5FCS - 27-09-2012 20:34

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 4 gości