Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 10 Głosów - 4.6 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
SP9FKP Offline
Piotr
*****

Liczba postów: 1,252
Dołączył: 28-06-2009
Post: #145
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
Słuszna uwaga. Ale nie o szczegóły w tym porównaniu chodzi. Józef chciał zwrócić uwagę na aspekt, który jakiś czas temu już podnosiłem, że polifazery można budować na różne sposoby i mamy dostępne narzędzia do symulacji wariantów.
Szczegółowe rozważania znajdziemy w pracach i patentach M.Gingella (Mike gingell`s writings), artykule JA1KO w QEX 6/1995 i PA2PIM (w załączniku). Szczególnie ta ostatnia praca warta jest uwagi ze względu na praktyczne uogólnienia w niej zawarte.
Dla nie znających angielskiego w skrócie:
  1. możemy zastosować od 1 do 10 segmentów, 10 dB tłumienia poza pasmowego na każdy segment, tj. 5 segmentów daje 50 dB
  2. każde podwojenie zakresu wymaga dodania jednego ogniwa polifazera
  3. pierwszy i ostatni segment musi zawierać się w założonym zakresie (5-10 % od krańca)
  4. każdy segment, z wyjątkiem ostatniego ma większą tolerancję na wartość elementów, dlatego najbardziej dokładnie trzeba dobierać elementy w ostatnim segmencie
  5. tłumienie polifazera zależy od kierunku biegnącego sygnału
  6. można użyć tych samych kondensatorów lub rezystorów w łańcuchach ale wiąże się to z podniesieniem tłumienia w paśmie użytecznym
  7. polifazer musi "współpracować" z filtrem ponieważ poza zakresem tłumienie niepożadanej wstęgi zaczyna maleć
  8. polifazer jest symetryczny, symetryczne musi być też sterowanie i odbiór sygnałów
  9. nie wolno stosować kondensatorów sprzęgających, trzeba sprzęgać stało-prądowo
  10. w przypadku obliczenia wg JA1KO konieczne jest zastosowanie obciążenia o bardzo wysokiej impedancji
  11. realna wartość uzyskiwanego tłumienia poza pasmowego nie przekracza 60 dB więc nie ma sensu budowania polifazerów o "teoretycznym" tłumienia większym od tej wartości.

Dodam, że tytułem eksperymentu zbudowałem polifazer 6 segmentowy wg zaleceń JA1KO z elementów bez dobierania wartości (kondensatory 5% MKT i rezystory 1%) i uzyskałem tłumienia w paśmie przepuszczania dla 1kHz niewiele ponad 3 dB i niepożądanej wstęgi 44 dB co "na słuch" w typowych warunkach na paśmie całkowicie nie przeszkadza.


Załączone pliki
.pdf  polyphase_networks_PA2PIM.pdf (Rozmiar: 965.3 KB / Pobrań: 1531)
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 26-09-2012 13:32 przez SP9FKP.)
26-09-2012 13:31
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP9FKP - 26-09-2012 13:31

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 6 gości