Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 10 Głosów - 4.6 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,071
Dołączył: 02-02-2009
Post: #105
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
(13-09-2012 14:39)SQ1GYQ napisał(a):  Ładnie wygląda moduł filtrów mam pytanie czy ten moduł bez jakiś specjalnych zabiegów nada się do Piligrima ?

Andrzej, w oryginalnym opracowaniu Piligrima jest tylko płyta zasadnicza i synteza, pozostałe moduły trzeba wykorzystać z innych opracowań. Większość modułów od Husarka można z powodzeniem użyć w innych konstrukcjach, również w Piligrimie. Sterowanie modułem filtrów BPF (5 pasm), tłumikami i wzmacniaczem odbiornika będzie wymagało dopasowania do sposobu sterowania syntezy Oleg 9, np. wykonania dekodera pasm.

Jednym z założeń grupy projektującej Husarka było stworzenie całej gamy różnych modułów, o różnym stopniu trudności, różnych kosztach i technologii wykonania, tak aby każdy dobrał sobie konfigurację radia do własnych potrzeb i możliwości.
Wykonanie BPF-ów na wszystkie pasma jest dość pracochłonne i kosztowne dlatego wersje "uboższe" czy jak je nazwał Jarek "kryzysowe" mogą być rozwiązaniem skracającym czas budowy radia. Wielu Kolegów na początek zadowoli się nawet 3 pasmami (80, 40, 20m). Takie radio zawsze po wymianie modułów BPF, LPF można rozbudować do pełnej konfiguracji pasm.

Czasu do październikowego spotkania na PW pozostało niewiele dlatego zabrałem się za składanie kolejnych modułów Husarka. Na pierwszym zdjęciu moduł filtrów akustycznych na elementach pasywnych. Indukcyjności wykonane według opisów z poprzednich postów (rdzeń, wartość, uzwojenie), wersja druku na kondensatorach SMD.
Zaletą wersji na kondensatorach SMD jest możliwość składania potrzebnych pojemności z 2-3 kondensatorów, oraz mała ilość zajmowanego miejsca na druku. Musimy jednak bardzo uważnie lutować kondensatory aby nie zamienić ich miejscami ponieważ taka pomyłka będzie trudna do wykrycia ze względu na brak opisu kondensatora oraz brak możliwości pomiaru jego wartości w układzie.
Kondensatory o dużych wartościach (100...1000nF) bardzo często mają mniejsze wartości od nominału dlatego trzeba je uzupełniać dodatkowym kondensatorem.
Przekaźnik HFD23 012-1ZS na 12V, zamiast tranzystora BS170 dałem 2N7000, inna obudowa (obrót o 180st).

Do ukończenia modułu brakowało mi kątowych złączy z zamkiem. Do rozwiązania problemu zastosowałem prosty "patent" polegający na złożeniu takiego złącza z tego co miałem. Ze złącza prostego wyjąłem fabryczne szpilki a na ich miejsca włożyłem kołki ze złącza kątowego (zdjęcie drugie). W prosty sposób uzyskałem złącze kątowe o parametrach lepszych od fabrycznego (mosiądzowany styk), widok złącza na trzecim zdjęciu. W miejsce złącza 3-pinowego wlutowałem złącze 4-pinowe z usuniętym jednym kołkiem, wszysko w oparciu o jeden typ złącza: 4-pinowe proste.


Załączone pliki Miniatury
İmage İmage İmage

73 Adam
14-09-2012 16:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP5FCS - 14-09-2012 16:36

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości