Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 10 Głosów - 4.6 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
SP2JQR Offline
Henryk
*****

Liczba postów: 1,494
Dołączył: 23-08-2009
Post: #56
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
Do tej pory w swoich konstrukcjach jeśli posiadały oprócz SSB także CW stosowałem filozofię nieruszania BFO, czyli tak jak pisze Piotr i Bogdan.
Do nadawania używałem dodatkowego generatora kwarcowego zapewniającego shift częstotliwości lub jeśli tor nadawczy był dobrej jakości to kluczowany generator akustyczny.
Podczas odbioru, aby móc dokładnie się dostroić do korespondenta nawet jeśli do nadawania miałem kwarc to robiłem dodatkowy generator akustyczny o częstotliwości dokładnie równej częstotliwości shiftu, który można było włączyć razem z odbieranym sygnałem.
Postępując trochę jak przy strojeniu gitary można w ten sposób idealnie dokłanie dostrjajać się do korespondenta. Obecność tonu shiftu podczas odbioru jest więc bardzo ważna, ponieważ nie ma możliwości dostrojenia na zero dudnień tak jak w SSB (na najbardziej naturalny sygnał) ponieważ częstotliwości zbliżone do zera są niesłyszalne (czasem słychać częstotliwość różnicową) oraz wycięte filtrami.
Przy obecności tonu shiftu w odbiorniku nie stanowi różnicy jaka filozofia CW obowiązuje w TRXie bo do tego tonu zawsze idealnie się dostroimy niezależnie czy nadajemy z zerowym przesunięciem i mamy BFO z shiftem czy też nadajemy z shiftem a BFO jest zerowe.
Myślę, że stosując wypasiony procesor ze sporą ilością pamięci da radę w opcjach konfiguracyjnych zorganizować jedną i drugą filozofię nadawania CW. Różnica będzie w rewersie - w pierwszej filozofii częstotliwość BFO plus-minus shift, a w drugiej częstotliwość nadawania CW plus shift lub BFO plus podwójny shift (dlaUSB)niestety dla przeciwnej wstęgi dodatkowo to samo tylko z odejmowaniem, a więc dużo bardziej skomplikowanie - Adamie powiedz, czy da radę, a może nie ma sensu komplikować?


Szczerze mówiąc do mnie też zawsze przemawiała bardziej filozofia zapewniająca możliwość odsłuchu CW po przejściu z SSB na CW bez kręcenia gałą u korespondentów. W swoich analogowych TRXach prawidłowe wyświetlanie częstotliwości dla CW zapewniałem stosując dodatkowo zaprogramowaną pośrednią dla CW w mierniku częstotliwości (to jeszcze było na diodach...), ale też stosowałem częstościomierz z powójnym układem bramkowania, który od zmierzonej częstotliwości heterodyny odejmował lub dodawał częstotliwość BFO. Taki pomiar był najdokładniejszy bo uwzględniał płynięcie częstotliwości obu generatorów. Schematy takich wynalazków były dostępne na Krasnodarze.
Myślę, że ta mała dygresja dotycząca epoki analogowej pozwoli czytającym bardziej zrozumieć o co chodzi, za co z góry przeprzszam, że zaśmieciłem wątek.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 21-08-2012 9:34 przez SP2JQR.)
21-08-2012 9:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP2JQR - 21-08-2012 9:23

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 85 gości