Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 10 Głosów - 4.6 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
SP5BMP Offline
Janusz
****

Liczba postów: 601
Dołączył: 02-11-2010
Post: #13
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
Zmontowałem moduł homodyny od Husara , który ma być bazą w budowanym TRX Husarek.
Wystartował od pierwszego włączenia co było miłym faktem. Jako VFO użyłem zakupionego wcześniej kitu opracowanego przez PA0KLT z SI570 w wersji LVDS .Generator ten daje na obciążeniu 50om 500mV pp , który to sygnał bez problemu steruje mieszacz homodyny. Sporo czytałem wypowiedzi na temat stuków które się pojawiają przy przestawianiu podziału w generatorze. A prawda jest taka, że owszem pojawia się stuk ale dla pasma 7MHz występuje on co około 40 kHz co w niczym nie przeszkadza przy odbiorze stacji na wybranym paśmie. Sygnał jest czysty i nie zauważyłem żadnych prążków. Na wejściu odbiornika po mieszaczu wlutowałem 4 niskoszumne wzmacniacze operacyjne LT6231. Przy słuchaniu stacji na poziomie s7 jak wyłączę antenę w głośniku jest cisza /nie mam ARW tylko RRW/ więc automatyka nie podnosi czułości. Przy odsłuchu stacji w dzień na 40 metrach na wyjściu płytki homodyny pojawia się sygnał od 20 do 100 a nawet 200 mV pp. Sygnał ten ze względu na użyte szybkie wzmacniacze posiada spory procent „pozostałości” z przełączania kluczy w mieszaczu. Doskonale je usuwa filtr LPF zbudowany na głowicach magnetofonowych. Wnosi on tłumienie sygnału o 6dB .Jednocześnie ma tak ukształtowaną charakterystykę , że zaczyna ciąć powyżej 2,8kHz i nakłada się na charakterystykę następującego po nim filtru LPF zbudowanego na dwóch wzmacniaczach operacyjnych. Można spokojnie słuchać stacje pracujące co 3kHz . Porównywałem jak słychać stację z sygnałem s8 odbieraną na FT950 i homodynie gdy w odległości 6 kHz nadawał z mocą 100W kolega z osiedla. Porównanie wypadło na korzyść homodyny , choć różnica nie była duża. Przeprowadziłem także próbę wytłumienia drugiej wstęgi. Przestroiłem się na silną stację AM w pobliżu 7200kHz i usłyszałem tylko jedna wstęgę. Zbudowałem również filtr CW 500Hz dla –6dB, ale po odsłuchu uważam, ze należy poszerzyć pasmo do 1 kHz. To nie jest i nie będzie radio wyczynowe, ale do codziennego użytku i doskonale zastąpi na pewno niejeden fabryczny TRX. A przy budowie sprawi sporo satysfakcji i nie należy wracać według mnie do konstrukcji z przed 30 lat. Chciałbym tą drogą podziękować kolegom, którzy podzielili się swoimi zapasami elementów: SP5AQT, SP6EER, SP5FCS, SP4HKQ.
06-01-2012 19:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP5BMP - 06-01-2012 19:13

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości