Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 2 Głosów - 4.5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Automatyczna Regulacja Wzmocnienia
SQ5KVS Offline
Karol
*****

Liczba postów: 1,005
Dołączył: 26-09-2012
Post: #111
RE: Automatyczna Regulacja Wzmocnienia
Witam
Przebadałem nieco mój układ z postu #135 (powyżej) i już wiem czemu szumi Smile

W tym układzie założyłem że sytuacja zrównoważenia jest kiedy napięcie na bramkach obu jfetów jest takie same równe VP. Dla J2 oznacza to zwarcie ze źródłem. Tranzystor J310 ma wtedy rezystancję kanału około 45Ω. Czyli i (+) opampa i (-) opampa są wtedy połączone z wirtualną masą taką rezystancją. Jakie jest wzmocnienie opampa wtedy (nie całego układu)? 47KΩ / 45Ω ~ około 1000 razy, czyli 60dB. Wzmocnienie dla sygnału wejściowego jest prawie zerowe, bo mostek jest zrównoważony. Ale każdy wzmacniacz ma szumy własne (dla NE5532 to 5
nV/√Hz), dochodzą też szumy tych JFETów (6nV/√Hz). Jeśli mam pasmo 20kHz to daje ok 1-2uV szumów (licząc na palcach), razy wzmocnienie opampa czyli na wyjściu jest kilka mV szumu. Całkiem niezły szumofon!! Do tego układ najmocniej szumi kiedy ma najmniejsze całkowite wzmocnienie...

Pozdrawiam

Można temu zaradzić - obniżyć napięcie w którym będzie zrównoważony mostek, czyli na bramki obu fetów dać jako napięcie startowe nie VP tylko np -3.5V i sterować napięciem "w górę". Wtedy punkt równowagi będzie dla RJFET kilku-nastu kΩ i układ nie będzie miał ogromnego wzmocnienia.
Dodać dwa rezystory (między mostkiem a wzmacniaczem) tak żeby ograniczyć maksymalne wzmocnienie Można wtedy ograniczyć szumy na wyjściu z ~2mV do kilkunastu - kilkudziesięciu uV. Minusem będzie mniejszy zakres napięć wejściowych nie powodujących przesterowania.

Z innej beczki - zauważyłem też że w ujemnej pętli sprzężenia opampa można wstawić zwykły tranzystor bipolarny Smile Z tych które mam, najlepiej działał 2n2222A. Jeśli się nie przekroczy 10-20mV p-p na wejściu, w układzie o kilkukrotnym wzmocnieniu można osiągnąć 150mV pp wyjściowo, z harmonicznymi około -25 .. -35dB. Dla mniejszego sygnału i większego/mniejszego tłumienia harmonicznych jest dużo mniej. Steruje się toto prądem bazy, dlatego emiter jest do wyjścia opampa, i zakres regulacji jaki można osiągnąć to około 60dB, może ciut więcej.
Nie jest to szał, ale takie AGC dla nieco uboższych może być Smile
Na obrazku z prawej strony powinny być wolty, nie mA. Na wejściu było 40mVpp sinusa 1kHz.


Załączone pliki Miniatury
İmage
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 29-12-2015 16:17 przez SQ5KVS.)
29-12-2015 16:17
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Automatyczna Regulacja Wzmocnienia - SQ5KVS - 29-12-2015 16:17

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości