Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Przełącznik antenowy - prosty i tani
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,071
Dołączył: 02-02-2009
Post: #3
RE: Przełącznik antenowy - prosty i tani
Cieszy nowy pomysł na tanią wersję kolejnego urządzenia w wykonaniu Home Made.
Dotychczas stosowałem przełącznik SW4 od Jurka SP3GEM (znajome przekaźniki zastosowane w easyATU) . Przełącznik jest bardzo prosty ale wykonanie podobnej, metalowej mechaniki przekracza domowe możliwości większości radioamatorów.

Aby pozyskać tanią obudowę na przełącznik wykonałem przymiarkę do kształtek hydraulicznych średnicy 110mm. Gdyby wykonać okrągłą płytkę przekaźników to bez problemu zmieści się w dekiel zamykający. Dodanie łącznika, redukcji na 75mm oraz korka 75mm daje nam zamkniętą, szczelną obudowę na przełącznik. Może taka obudowa nie jest zbyt piękna i kosztuje parę złotych ale poza otworami nie wymaga żadnych prac mechanicznych.

Przejście na średnicę 75mm jest po to aby umieścić tam procesor zastosowany w skrzynce easyATU. Gotowy moduł pozwalający sterować 8 przekaźnikami poprzez ten sam kabel co skrzynkę easyATU. Docelowo, dla uproszczenia konstrukcji możemy zrezygnować z redukcji na 75mm. Od góry możemy dać tylko korek a sam procesor umieścić na dodatkowym krążku 110mm lub wyprasować moduł procesora na większej płytce.
Do wykonania takiej wersji przełącznika brakuje dwóch elementów: prostej płytki przekaźników oraz programu procesora.

Jeśli ktoś z Kolegów narysuje płytkę w LayOut i zamieści na forum to ja zrobię oprogramowanie i będziemy wtedy mieli mini system.
Oczywiście sam procesor oraz oprogramowanie możemy wykorzystać do sterowania dowolnym przełącznikiem na przekaźnikach.


Załączone pliki Miniatury
İmage İmage İmage İmage

73 Adam
06-11-2010 11:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Przełącznik antenowy - prosty i tani - SP5FCS - 06-11-2010 11:14

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości