Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Przełącznik antenowy - prosty i tani
SP9MRN Offline
MAc
*****

Liczba postów: 817
Dołączył: 29-08-2009
Post: #1
Przełącznik antenowy - prosty i tani
Ponieważ wisi mi z balkonu kilka drutów, to okazało się, że mi przełącznika brakuje. Po analizie projektów, które są dostępne, konstrukcji mechanicznej oraz ceny dostępnych w handlu doszedłem do wniosku, że nie spełniają one podstawowego kryterium, jakie powinien spełniać MÓJ przełącznik.
Chodzi o rzecz banalną - o cenę. Przełącznik daje mi oszczędność na kablach, więc jego koszt nie powinien przekraczać tego, co na tych kablach zaoszczędzę.

Przyjąłem więc program minimum:

Puszka firmy MAL-PRO - 6zł
5 gniazd UC1 - 12,50
Dławica (o niej potem) - 3zł
Kawałek laminatu 10x10 - szuflada
paczka mosiężnych M3 z nakrętkami - 6złi
4 przekaźniki JZC21F (takie jakich użył sp7dpt w swoim przełączniku - 10zł
Farba miedziana (szuflada)
Razem 37,50

aa jeszcze 2zł na dwa cybanty do mocowania anteny i dwie blaszki z inpostowych listów.

Uznałem, że jest to kwota, którą mogę zaryzykować.
Początkowo zastanawiałem się, czy plastikowa obudowa to dobry pomysł (skoro wszyscy uparcie ekranują przełączniki), ale jak zobaczyłem skrzynki antenowe (zewnętrzne) w takich właśnie obudowach, to stwierdziłem, że nie ma to większego znaczenia.

Sterowanie - na razie jest to zaadaptowany przełącznik drukarkowy, bez jakiejkolwiek inteligencji. Przed chwilą wywierciłem w nim dziurę na drugi przełącznik, żeby można było niezależnie ustawiać antenę do RX i TX, ale docelowo chcę czegoś z większymi możliwościami. (Ech to ego niezaspokojone)

Błędy o których już wiem: Polecana mi miedziana farba (na ekran), która miała mieć 99% miedzi i miała przewodzić NIE przewodzi. Trudno, za to ładnie wygląda.
Dławica to pomysł bez sensu, lepiej zamontować gniazdo i podłączać się do niego wtykiem. Po prostu wygodniej w czasie montażu.

Płytkę oczywiście wyprasowałem odwrotnie, więc musiałem robić poprawki pisakiem. Na szczęście projekt poprawiłem i zamieszczę poprawny.

Zdjęcia i rysunek płytki postaram się wrzucić jutro, ale jakbym teraz nie zaczął, to pewnie bym się zabierał do pisania przez następny tydzień. :-)
(o ile nauczę się wkładać zdjęcia)

MAc
sp9mrn İmage İmage İmage İmage İmage İmage
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 06-11-2010 13:34 przez SP9MRN.)
06-11-2010 0:37
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Przełącznik antenowy - prosty i tani - SP9MRN - 06-11-2010 0:37

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 5 gości