Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 3 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Skrzynka antenowa HMG-easyATU
M0LQW Offline


Liczba postów: 3
Dołączył: 23-01-2018
Post: #463
RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU
Witam, jest to moj pierwszy post na forum (zapewne tez nie ostatni).

Plytki easyATU i czesc elementow udalo mi sie odkupic od kolegi SP7UCB jeszcze w okolicach 2011-2012r, gdzie po prostu z powodu faktu, ze zakupil on fabryczny tuner zewnetrzny nie mial juz takiej potrzeby dokanczac tej konstrukcji.

Ja z koleji dokonczylem montaz wszystkich kondensatorow i elementow smd na PCB z przekaznikami, jednak i u mnie wykonanie zeszlo na boczny tor, jako ze przeprowadzilemsie do UK. Ostatnio jednak przegladajac "stare smiecie" znalazlem w 90% zmontowane PCB od easyATU i postanowilem ze dam jej druga szanse.

Wczoraj wieczorem uruchomilem wersje prototypowa, jednak z wlasnym sterownikiem i troche innym sterowaniem przekaznikow.

U mnie steruje arduino nano poprzez expander i2c MCP23017 i jako drivery sa ULN2803, zamiast GND mam podlaczone +12v do przekaznikow.

Super prosty terminal w uP po uart (na razie wszystko luzem na stole).
Cytat:a - zwieksz L o 1
z - zmniejsz L o 1
s - zwieksz L x 2
x - zmniejsz L x 2

f - podlacza C za L
v - podlacza C przed L

h - zwieksz C o 1
n - zmniejsz C o 1
j - zwieksz C x 2
m - zmniejsz C x 2

Udaje mi sie zestroic 80m-10m z SWR 1.2 lub mniej, jedna pasma sa duzo bardziej ostre do zestrojenia niz inne.

Niestety problemem wydaje sie byc 80m i nizej, gdzie udaje mi sie osiagnac SWR 1.0 dla 3.750, jednak wynosi juz 2.2 dla 3.650 i jestem juz na maksymalnej wartosici dla L, pasmo 160m jest widac na easuATU poza moim zasiegiem.

Wiem, ze SWR do 3 czesto jest dosyc akceptowalny, jednak posiadam Kenwood 140s, ktry przy SWR wiekszym niz 1.5 zmniejsza moc wysjciowa do 10W.

Jako, ze uzywam ekspandera to mam jeszcze sporo pinow wolnych, zastanawialem sie nad zastosowaniem 9 bitu dla L, myslalem o wartosi 2x wiekszej od 12.8uH, Internet pomogl i wyglada na to, ze stosujac rdzen 140-61 i 13 zwojow osiagne wartosc 25.31uH.

Pytania mam 2 do szanownych kolegow, jako ze jestescie bardziej doswiadczeni w tych kwestiach:

- czy rdzen FT140-61 nada sie na 9 bit o wartosci ~25uH w tej aplikacji
- Jaki balun polecanie zastosowac na wyjsciu skrzynki do zasialania drabinki 450 ohm

Obecnie mam balun pradowy 4:1 na 2 rdzeniach 240-31, ale ogolnie z tego co czytalem zaleca sie stosowac co najwyzej balun 1:1 na wyjsciu ATU, jako ze skrzynce zawsze latwiej jest dopasowac duze impedancje niz male (np ponizej 10 ohm).

Aktualnie wyglada u mnie to w nastepujacy sposob:

[TRX]---[SWR]---[ATU]-------[ok 2m RG58]---[4:1 BALUN]=======[ok 8m 450ohm drabinki]===[1:1 balun pradowy][ANTENA]

- RG58
= drabinka 450 ohm


Antena to pelny kompromis wykorzystujacy dostepne miejsce (a jak wiadomo domy w UK w zabudowie szeregowej praktycznie go nie maja) i jest to ok 40m linki nie do konca zasilanej w cetrum, gdzie w punkcie zasilania znajduje sie na wysokosci ok 11m, ramiona sa zgiete do kata okolo 75 stopni i koncza sie na wysokosci okolo 4-5m nad ziemia


Planuje skrzynke wyrzucic za okno i pozbyc sie baluna pradowego 4:1, co najwyzej dac 1:1 na stale w jej wnetrzu.


Z gory dziekuje za jakie kolwiek rady w tej kwestii.

Pozdrawiam
Darek
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 24-01-2018 20:28 przez M0LQW.)
24-01-2018 20:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Skrzynka antenowa HMG-easyATU - 3Z9N - 09-10-2010, 12:51
RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU - M0LQW - 24-01-2018 20:28

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości