Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Homodyna, synchrodyna a może bezpośrednia przemiana ?
SP2JQR Offline
Henryk
*****

Liczba postów: 1,494
Dołączył: 23-08-2009
Post: #6
RE: Homodyna, synchrodyna a może bezpośrednia przemiana ?
Każy ma różne zdania w wyniku braku wcześcniejszych konsultacji. Ja sugeruję się zwykłą logiką i tym co podpowiada rozum oraz tym co przekazano mi na wykładach. Na uczelniach o kierunkach radiowych i telekomunikacyjnych pojęcia ZEROWA POŚREDNIA, BEZPOŚREDNIA PRZEMIANA są tożsame. Słowo HOMODYNA jest bardziej historyczne i jest przez naukowców mało używane, a bardziej rozpowszechnione przez krótkofalowców, moim zdaniem również tożsame.
Bez wątpienia każde użyte słowo ma jakieś niuanse i można się w to zagłębiać, nie mam za bardzo na to czasu, ale spróbuję zajrzeć do podanych linków.
Zajrzałem w końcu do podanego linku.
Opisany schemat jako ZERO-IF jest niczym innym jak tylko fazowo - filtrową metodą formowania sygnału opisaną już w 1968 roku w książce Technika Jednowstęgowa, która jest tłumaczeniem niemieckich autorów: E.W. Pappenfus, Warren B. Bruene, E.O. Schoenike. W rozdziale 4.3 tejże książki na str.50 tytuł brzmi: Zmodyfikowana metoda fazowa, w przypisach znajdujemy jeszcze jedną nazwę: trzecia metoda wytwarzania sygnału jednowstęgowego. Nie ma ani jednego słowa o zerowej pośredniej. Swego czasu na rosyjskim Krasnodarze toczyła się burzliwa dyskusja ( czasy przed-Piligrimowe i moment powstawania Piligrima) na temat praktycznego zastosowania tej metody na KF - jak na razie ta metoda przegrywa w związku z niemożliwością idealnego zrównoważenia modulatorów dla tonu generatora pomocniczego ( 1,4kHz), Proponowano ostre filtry aktywne, ale ostatecznie nie skonstruowano TRXa na KF który miałby dobre parametry. Mam nadzieję że w miarę postępu ta metoda się upowszechni z dobrymi parametrami. Zamiast czekać proponuję myśleć i konstruować. Może tym razem będziemy pierwsi, przed Rosjanami. Kopiowanie cudzych konstrukcji nie uszczęśliwia tak bardzo jak wymyślanie swoich własnych!!!
Jeśli kogoś to interesuje to ta trzecia metoda jest bardzo dokładnie rozgryziona i opisana z mnóstwem linków na rosyjskich forach. Nie znam na pamięć linków, ale jak tam ponownie trafię to wkleję.

Ten link i ta książka oraz rosyjskie fora są najlepszym przykładem ile jest zamieszania z nazewnictwem w tym zakresie.
Zasada działania w każdym przypadku jest dokładnie ta sama. Sygnał radiowy jest sprowadzony w jedynym mieszaczu do pasma podstawowego. Wszelkie inne układy na schemacie (również dodatkowe mieszacze i generatory) służą do obróbki tego podstawowego sygnału - sumowania wektorowego, sumowania widm itp. . Przecież lada moment (może już są?) powstaną nowe konstrukcje homodynowe z cyfrową obróbką sygnału DSP. I co? Nie będzie to już homodyna? Na rosyjskich forach toczy się już od dawna twórcza dyskusja na ten temat.
Chwilami zastanawiam się jednak czy zastosowanie pojęcia ZERO-IF w przypadku tego konkretnego schematu nie jest przypadkiem całkowicie błędne. Może jest to superheterodyna z pośrednią 1,4kHz? A może homodyna z fazowo-superheterodynową obróbką sygnału? Co Wy na to?
Na różnych schematach stosują autorzy różne metody obróbki sygnału i chcąc odróżnić schematy i metody różnie je nazywają, prawdopodobnie nie zdając sobie sprawy jakie przy tej opkazji powstaje zamieszanie.
Autor Schematu z trzecią metodą widocznie korzystał z literatury naukowej, gdzie pojęcie homodyny praktycznie nie występuje, a króluje zerowa pośrednia i uznał, że jest to coś nowego(takie sterocie jak zapodana na wstępie książka dla niego już nie istnieją).
Ja pozostanę przy swojej logicznej nomenklaturze czyli:
HOMODYNA (HOMODINE), BEZPOŚREDNIA PRZEMIANA (DIRECT CONVERSION), ZEROWA POŚREDNIA ( ZERO-IF) to dokładnie to samo. Homodyny jednak będę używał najczęściej, ponieważ jestem krótkofalowcem!
Henryk SP2JQR
A cobyście powiedzieli o DIRODYNIE - co to takiego? Poszukajcie w sieci.
Ciekaw też jestem czy już wynaleziono MULTIDYNĘ?
pzdr
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 27-06-2010 14:22 przez SP2JQR.)
04-06-2010 7:07
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Homodyna, synchrodyna a może bezpośrednia przemiana ? - SP2JQR - 04-06-2010 7:07

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości