Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
4 małe moduły audio DSP za darmo !
SP4EJT Offline
Marcin
****

Liczba postów: 328
Dołączył: 06-05-2011
Post: #1
4 małe moduły audio DSP za darmo !
EDIT:
UWAGA ! Wszystkie terminy przesuwam o tydzień bo za pomocą kolegów, którzy w telegrafii są biegli poprawiam filtry do tejże emisji - wszystko o tym jest w tym wątku.
Więc na chętnych czekam jeszcze do 26 lutego 2020r.


Witam !

Mam do oddania (nie sprzedania !) 4 moduły DSP-mini w zamian za podzielenie się Waszymi wrażeniami związanymi z używaniem tych modułów.
Wartość rynkowa modułów podobnych do tego to na pewno grubo ponad 500zł. Jest taka firma, która produkuje takie klocki i ceny ich produktów się zaczynają od takich kwot, a możliwości w porównaniu z moim modułem ... nie mają filtrów LPF i BPF i Auto Notcha !
... a jeszcze prąd pobierany jest tam większy, co ważne dla pracujących z terenu.
Więc ... Wy dostajecie ciekawy i obiecujący moduł, ja dostaję informację o tym jak mogę go ulepszyć.
Mówiąc wprost : chciałbym aby 4 osoby z tego grona zostały testerami mojego modułu.

Które osoby dostaną te moduły ? Ja wybiorę z pośród chętnych, według znanych tylko mi kryteriów.

O jakim module jest mowa ? ... Jest to niedawno zaprojektowany przeze mnie modulik tworzony z myślą o podniesieniu komfortu odbioru podczas korzystania z radia, szczególnie przenośnego/małego, bo ... jest to mały moduł, o wymiarach 35 x 27 mm. Pobiera zaledwie niecałe 30mA !
Ale można oczywiście zamontować go wszędzie gdzie zechcesz.
Napicie zasilania nie powinno mieć tętnień szczególnie powyżej kilku kHz bo stabilizator ich nie wytnie.
Moduł obsługuje się jednym przyciskiem, którego nie ma w zestawie i trzeba sobie go przyłączyć kabelkami - może być dowolny.
Moduł najprościej można wykorzystać w taki sposób:
- do wejścia modułu podłączamy sygnał z wyjścia słuchawkowego radia/komputera/innego źródła dźwięku
- do wyjścia modułu podłączamy słuchawki lub głośnik ze wzmocnieniem - taki komputerowy na przykład

Moduł posiada takie cechy:
- powinien działać od -20 stopni Celciusza
- napięcie zasilania może byc z przedziału od 4V do 16V
- czułość wejścia ustala sobie sam po uruchomieniu. Po wykryciu przesterowania automatycznie obniża czułość. przy największej czułości zakres napięcia wejściowego nie może przekroczyć 200mV p-p, jesli ją przekroczy słychać "pip" co sygnalizuje zmniejszenie czułości. Są 4 stopnie czułości. Na najmniejszej czułości zakres napięcia wejściowego może wynosić 1,5V p-p, jesli wartość napięcia zostanie przekroczona będzie słychać Wink - ważne żeby nie przekroczyć wartości 3Vp-p bo może być po module ( chociaz ja przekraczałem - do ok. 5V p-p i działa dalej )
- posiada automatyczną (wyłaczaną) regulację poziomu sygnału wyjściowego, max napięcie z wyjścia to 3,3V p-p, obciażenie wyjścia powinno wynosić minimalnie 4kOm, ale gdy podłaczycie bezpośrednio słuchawki też będzie działać i nie uszkodzi się.
Taką wartość zaleca producent, ze wzgledu na wpływ przetwornika DAC na przetwornik ADC - ja to lekceważę i własnie pisząc to słucham na słuchawkach, więc jak obciążycie wyjście modułu zwarciem to nie uszkodzicie go !
- najciekawszą i najbardziej pożądaną funkcją modułu (przynajmniej ja tak sądzę) jest redukcja szumu. I tu podkreślam słowo "szumu". Moduł nie usuwa zakłóceń lecz szum tła. Czym bardziej równomierny/jednostajny jest poziom szumu tym lepiej moduł sobie z nim radzi. Skuteczny zarówno przy telegrafii jak i fonii.
- posiada automatyczny Notch Filter (wyłączany)
- posiada skromny lecz skuteczny zestaw filtrów w tym 2 do telegrafii, f środkowa około 700Hz, mogę zmienić na inną jak będę wysyłał
- niestety układ nie ma jeszcze pamięci nastaw więc po wyłączeniu zapomina co miał ustawione. Jednak jeśli np. jeździsz na wyprawy parkowe i włączasz radio 2 razy dziennie to nie powinno być problemu. Jeśli zaś będzie w domu to można zawsze pomyśleć o stałym zasilaniu. Poza tym przed wysyłką ustalimy jakie maja byc domyślne nastawy po właczeniu zasilania !
- każde przyciśnięcie guziczka potwierdzane jest odpowiednim sygnałem dźwiękowym w głośniku/słuchawkach, nie ma żadnej diody, itp.. można się szybko nauczyć tych dźwięków i wiedzieć jaki parametr zmienia sie obecnie.

Filozofia obsługi jednym przyciskiem przedstawiona jest na obrazku.
Wygląd modułu na zdjęciach
İmage İmage İmage İmage

Wymagania dla chętnych / co powinno zawierać zgłoszenie chęci udziału w tej akcji:

0. Musisz dobrowolnie się zgodzic na poniżesze warunki, wysłanie do mnie zgłoszenia będę traktował jako Twoją zgodę na nie.

1. Trzeba być licencjonowanym "kurtko-falofcem"

2. Napisz mi swój wiek, czy uczysz się jeszcze, czy pracujesz i w jakim zawodzie, od kiedy masz licencję

3. Jeśli masz radia/radio fabryczne napisz jakie, jeśli samoróbki to opisz mi je ale nie za długo Smile

4. Jeśli masz mierniki, oscyloskopy, itp... Opisz mi skrótowo jakie masz sprzęty pomiarowe w warsztacie.

5. Czy jesteś telegrafistą? Z jakiej emisji korzystasz najczęściej robiąc łączności? (fonia, CW, cyfrowe)

6. Jeśli odczuwasz brak jakiejś funkcji gdy słuchasz swojego odbiornika to napisz mi o tym coś - chodzi mi o wrażenia słuchowe czyli coś co mógłby poprawić moduł audio DSP.

7. wykonaj zdjęcie swojego "kącika" ze sprzętami radiowymi ... od razu podkreślam, że :
- nie musisz sprzątać kubków po kawie i innych rzeczy gdyż nikt poza mną (i moją rodzina, która wejdzie akurat do pokoju z komputerem) nie zobaczy tych zdjęć, ...jeśli radio masz np. na strychu i leży na skrzynce po kartoflach Wink lub jest w samochodzie to nie przenoś tego wszystkiego specjalnie dla zrobienia zdjęcia, na stół z obrusem żeby wyszło ładniej - nie o to tu chodzi i nie marnuj swojego czasu, zrób po prostu to zdjęcie i przejdź do następnego punktu.

8. Napisz jak zamierzasz wykorzystać moduł, czy będzie w środku radia, czy w głośniku, czy w obudowie jako oddzielny moduł, czy może w jakiś inny oryginalny sposób. To bardzo ważne ! Więc musisz z góry podjąć decyzję i trzymac się tego do końca ! Żeby się zabezpieczyć możesz napisać cos na wzór poniższego:
"Chcę to zamontować w ICOMie 7800 ;-) ale jak się nie uda to wsadzę to do hołm-mejda SP5WW"

Takie zgłoszenie to robota na pół godzinki !

Po co mi te informacje ?
- Na ich podstawie wybiorę 4 osoby, którym wyślę po 1 szt. modułu DSP-mini.... ale najpierw ...
"Wybrańcy" dostaną ode mnie dane z numerem konta na które prześlą 200zł.
- Pewnie powiecie : "Ale zaraz, miało być bez wydawania pieniędzy !" ...
I tak sie stanie, te pieniądze to takie zabezpieczenie żebym był pewny, że dacie mi to czego od was oczekuję, pieniądze wam odeślę na konto gdy spełnicie poniższy warunek:

- Należy po jakimś czasie, powiedzmy po mniej-więcej 2 tygodniach używania modułu zrobić recenzję/sprawozdanie/raport/opinie ... jak zwał, tak zwał ... o przydatności, jakości, skutku, zaletach, wadach, waszych pomysłach, propozycjach, itp. itd. dotyczących tegoż modułu. Postać dowolna : film, plik dźwiękowy, dokument tekstowy, post w internecie na sp-hm ... i co tam jeszcze wymyślicie.
Ważne jest żeby krytyka była konstruktywna. Ma być szczerze, rzetelnie i dokładnie, tak żebym mógł wyciągnąć wnioski co poprawić w następnej wersji tego modułu.
Przykład krytyki która mi się może przydać :
- "brakuje potencjometru regulującego poziom sygnału wyjściowego" ( wiem to i niestety musicie ogarnąć to sami w razie potrzeby )
.... albo coś takiego:
- "udało mi sie zamontować ten moduł w małym FT-817, ale musiałem zrobić "to i tamto" żeby wsystko razem działało poprawnie, więc na przyszłość przydało by sie żebyś zrobił "ten teges" na płytce od razu, a wtedy w takim radiu montowało by się moduł bezproblemowo."
Musze mieć dowód że układ pracuje i muszę wiedzieć jak pracuje, czyli najsensowniej jest zrobić film lub chociaż plik dźwiękowy demonstrujący działanie modułu w waszym radiu. Jesli ktoś ma konto na youtube to może to tam wrzucić i po problemie, fajnie też jeśli się zgodzisz abym mógł wykorzystać potem taki film - choć nie jest to koniecznie. Jeśli nie masz możliwości nagrania filmu, trudno, zadowolę sie zdjęciami z montażu i plikiem dźwiękowym przesłanym na mój e-mail + krótki tekst z uwagami.

Dopóki nie spełnisz tego warunku - je nie oddaję kasiory ! ale tak sobie myślę, że i tak w obu przypadkach będziesz na wygranej pozycji, bo będziesz miał konkretny moduł, który wart jest dużo więcej niż 250zł - i nie chwalę go tylko dla tego, że to moje wypociny, lecz starałem się obiektywnie dokonać porównania z innymi takimi modułami ogólnie dostępnymi.

Kto chce linki do filmów, na których słychać jak moduł radzi sobie z szumami i inne takie, niech tu pod moim postem wpisze tylko swój adres e-mail, a ja mu na ten e-mail odpiszę i wyślę linki z filmami.. (nie musisz się deklarować, że chcesz być testerem)

Terminy (przynajmniej tak planuję - zobaczymy jak wyjdzie):
1. na zgłoszenia czekam do Niedzieli 19 stycznia. Proszę je koniecznie wysłać na sp4ejt@gmail.com
2. W Poniedziałek podejmę decyzję do kogo wyślę moduły i podam w tym wątku ... chyba, że ktoś ma coś przeciwko.
3. W Poniedziałek/Wtorek, e-mailowo i indywidualnie ustalamy domyślne ustawienia po włączeniu - oczywiście służę radą.
4. W Środę/Czwartek 21-22 stycznia idę po południu na pocztę i wysyłam do was moduły, i przyjmuje, że zamontujecie je najpóźniej do końca stycznia
5. Mniej-więcej w połowie lutego 2020r. chciałbym dostać to co dla mnie przygotujecie. Wiadomo, że jeśli zrobisz to szybciej to całe 200zł przelewam z powrotem na Twoje konto. Jeśli ktoś będzie potrzebował więcej czasu na wyciągnięcie wniosków i przygotowanie materiałów dla mnie - poczekam dłużej.

To tyle ...

Pozdrawiam
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 20-01-2020 14:16 przez SP4EJT.)
09-01-2020 18:56
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
4 małe moduły audio DSP za darmo ! - SP4EJT - 09-01-2020 18:56

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości