Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Raspberry Pi 4
SQ8MVY Offline
Paweł
****

Liczba postów: 724
Dołączył: 30-07-2011
Post: #1
Raspberry Pi 4
Witam,

Technologia z prędkością światła idzie do przodu. Na laurach również nie spoczęła fundacja Raspberry, która zaskoczyła społeczność, wypuszczając na rynek nowy produkt - Raspberry Pi 4.

Raspberry Pi 4 dostępna jest z różną pojemnością pamięci RAM - 1GB, 2GB oraz największa 4GB. Zawsze uważałem, że w takich płytkach im więcej pamięci tym lepiej, stałem się więc posiadaczem wersji 4GB. Po zapoznaniu się z możliwościami tego maleństwa, postaram się podzielić wrażeniami.

Niewątpliwie, nowością jest tu procesor - 4 rdzenie Cortex A-72, które pracują z zegarem 1.5GHz każdy. Rdzenie A-72 są średnio 2.5 do 3 razy szybsze od rdzeni A-53, które były używane w poprzednich modelach Malin.

Pamięć RAM, jak już wspomniałem dostępna w rozmiarach 1GB, 2GB, 4GB. Jest to pamięć LPDDR4, więc o wiele szybsza niż stosowana do tej pory w poprzedniczkach.

Na pokładzie znajdziemy port ethernet 1Gbit, pracujący na osobnej szynie procesora. W poprzednich płytkach ten port dzielił pasmo z portami USB.

Dostępne są dwa porty USB3.0 umieszczone na szynie PCI-e przez dedykowany kontroler oraz dwa porty USB2.0.

Dla monitorów dostępne są dwa złącza mikro HDMI, potrafiące pracować w rozdzielczościach do 4K jednocześnie. Praca na dwóch monitorach jest teraz możliwa tak samo jak w przypadku laptopów lub komputerów. Niestety w obecnej wersji Raspbiana - pierwsze wydanie ze wsparciem RPI 4, występują jeszcze błędy w obsłudze złącz mikroHDMI. Mają być jednak usunięte w nadchodzących aktualizacjach.

Złącze USB-C służy do zasilania płytki napięciem 5V. Zasilanie można również podać bezpośrednio na złącze GPIO na piny 5V.
Należy tu mieć na uwadze, że Malina pobiera znacznie więcej prądu od poprzedniczek - uruchomiony Raspbian na dwóch monitorach w stanie spoczynku - sam pulpit, pobiera około 850mA z napięcia 5V

Pozostałe złącza takie jak GPIO, Camera, DSI są wstecznie kompatybilne.
İmage


Niestety należy się pogodzić z faktem, że RPI4 grzeje się o wiele bardziej od swoich poprzedniczek. Bez radiatora, najlepiej w tandemie z wentylatorkiem, będziemy doświadczać bardzo częstych spadków taktowania.
U mnie temperatura procesora wynosi około 55 stopni bez obciążenia z radiatorem widocznym na poniższym zdjęciu i podnosi się do przeszło 70 stopni przy średnim obciążeniu procesora.
İmage


System Raspbian w całości zainstalowany mam na dysku SSD. W obecnej wersji bootloadera nie ma jeszcze możliwości bezpośredniego bootowania z USB, więc należy się podeprzeć kartą SD. W nadchodzącej aktualizacji systemu ma być już możliwość botowania z USB, jak i przez port ethernet.
İmage


Fundacja Raspberry reklamuje swoje nowe dzieło, jako płytka mogąca zastąpić komputer do mało wymagającego użytkowania - przeglądanie internetu, oglądanie filmów, praca jako NAS itp...
Dlaczego by nie sprawdzić jak sobie radzi z bardziej zaawansowanym użyciem ?

Na pierwszy rzut poszedł KiCad:
İmage
Działa zadziwiająco płynnie. Jak widać na zrzucie, rendering płytki również jest szybki - średnio 20 do 25 klatek/s Przy renderowaniu z użyciem raytracing-u już nie jest różowo - rendering trwa bardzo długo.

Głównym zastosowaniem u mnie RPI 4 ma być praca jako SDR i podręczny w system do przeglądania internetu.
Na chwilę obecną sprawdziłem jedynie program LinHpsdr w tandemie z modyfikowanym HiQSDR-em oraz QUISK-a w eksperymentalnym połączeniu z Module1 do PRI 4 - sam odbiór. Oczywiście praca na dwóch monitorach
İmage İmage

Całość spisywała się dosyć stabilnie, choć jeszcze dużo pracy pozostało.

Wydajność tego maleństwa jest duża - nie ma problemów z pracą SDR na jednym monitorze i odtwarzaniem filmów z przeglądaniem internetu na drugim monitorze.
Na poniższym obrazku cały pulpit z dwóch monitorów. Quisk jeden monitor, reszta drugi monitor. Obciążenie procka przy takiej pracy wynosiła średnio 40% na każdym rdzeniu, zajętość pamięci również była zadziwiająco niska - wolnych 2.8GB ramu.
İmage


Czy warto ? Dla kogoś, kto lubi eksperymentować, ma smykałkę do programowania i wie co można z tego wycisnąć, myślę że jak najbardziej.

73 Paweł
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 07-07-2019 17:44 przez SQ8MVY.)
07-07-2019 17:44
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Raspberry Pi 4 - SQ8MVY - 07-07-2019 17:44
RE: Raspberry Pi 4 - SQ7ACP - 13-07-2019, 17:10
RE: Raspberry Pi 4 - SQ8MVY - 14-07-2019, 22:15
RE: Raspberry Pi 4 - SQ4CTK - 12-08-2019, 14:12
RE: Raspberry Pi 4 - SQ8MVY - 12-08-2019, 15:53
RE: Raspberry Pi 4 - SQ8MVY - 27-08-2019, 18:21
RE: Raspberry Pi 4 - SP9FKP - 27-08-2019, 21:47
RE: Raspberry Pi 4 - SP9FKP - 26-07-2020, 10:01

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości