Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Prosta skrzynka antenowa typu L
SP5IOU Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 120
Dołączył: 02-05-2013
Post: #8
RE: Prosta skrzynka antenowa typu L
Drut DNE 0.8mm. Taki akurat miałem pod ręką. Nawinąłem tyle ile wlazło nie licząc zwojów.
Teraz policczyłem zwoje na wariometrze i jeśli się nie pomyliłem w liczeniu, to dziwnym zbiegiem okoliczności wyszło równo 100 zwojów.
Generalnie im więcej tym lepiej, bo większy zakres indukcyjności.

(27-11-2018 21:04)SP6IX napisał(a):  Witam Marcin ,mam taki potencjometr 50 om i też myślałem zrobić coś takiego.Mam za mało doświadczenia na HF, a kiedy tym się zajmowałem to były PI filtry.Mam FT100D i do niej chcę zrobić takie coś by dostroić moją LW20.5m ,co proponujesz i jak podłączyć do anteny i uziemienia.

Przepraszam za opóźnienie.
Myślę ze masę skrzynki i zarazem radia podłącz do ziemi lub dobrej przeciwwagi a drut long wire wetknij w gniazdo wyjścia skrzynki.
Powinna się dać dostroić.
Ja używałem tej skrzynki w kamperze do takiej fikuśnej nateny na bazie inv L.
ok 9m szło do góry w wędce, potem kilkadziesiąt cm i trap taki jak od w3dzz i dalej ukosem w dół do przeciwległego końca budy kampera. Buda alumioniowa, wraz z drabinką złuzyła za przeciwwagę. Działało od 80m wzwyż zupełnie przyzwoicie.
Myślę że LW się też zestroi. Jedśli za mało indukcyjności to mkozna użyć cieńszy drut i wiecej zwojów. np 0.6 mm.

Ewentualnie LW z balunem a właściwie ununem - chyba używa się 1:9. Wtedy będzie dopasowania jak do dipola i ta indukcyjność i pojemność powinny wystarczyć.

73's Marcin.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-05-2019 21:32 przez SP5IOU.)
05-05-2019 21:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Prosta skrzynka antenowa typu L - SP5IOU - 05-05-2019 21:21

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości