Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 2 Głosów - 4 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pomiar przesunięcia fazy (filtrów polifazowych)
SP6FRE Offline
Leszek
****

Liczba postów: 725
Dołączył: 20-09-2009
Post: #5
RE: Pomiar przesunięcia fazy (filtrów polifazowych)
Dziękuję za dane o tej metodzie. Bazuje na tej samej zasadzie, którą stosuję ja a mianowicie na pomiarze czasu proporcjonalnego do przesunięcia fazowego z tym, że u mnie pomiar odbywa się wprost metodą cyfrową a w pokazanej metodzie na zasadzie pomiaru napięcia całki z impulsu różnicowego (nawiasem mówiąc woltomierz IC mierzy prawdopodobnie to napięcie ponownie stosując metody cyfrowe co zwiększa ilość konwersji). Nie bardzo rozumiem dlaczego pokazana metoda obywa się bez generatora sygnału?. Zatem w jaki sposób można cokolwiek pomierzyć? W artykule prawdopodobnie zakłada się, że mierzymy różnicę faz w już istniejącym układzie gdzie zapewne taki generator albo co najmniej dwa porównywalne sygnały istnieją. Mierząc filtr polifazowy trzeba na jego wejście doprowadzić sygnał z generatora pomiarowego więc z tego punktu widzenia ta metoda nie ma przewagi :-(. Układ nie wydaje mi się istotnie prostszy tym bardziej gdyby trzeba było dołożyć mikrokontroler i generator. Ten sposób pozwala na pomiar punktowy nia dając charakterystyki w paśmie pracy ale za to nadaje się do wykonania jako uniwersalny miernik do pomiaru przesunięć fazowych. Czy autor podaje dokładność tej metody pomiarowej, zakres częstotliwości oraz czas pomiaru? Ponieważ metoda zakłada całkowanie impulsów różnicowych wyniki pomiaru mogą mocno zależeć od mierzonej częstotliwości. Jak pisałem wcześniej różnica fazy 1 stopnia na 250Hz to czas ok. 11us a na częstotliwości 2500Hz to tylko 1us. Dla większych różnic faz proporcje pozostaną jak 1:10 a układ całkujący w tym systemie pomiarowym ma dla obu częstotliwości tą samą stałą czasową. Układ może być więc wrażliwy ze względu na wartość mierzonej różnicy faz jak i ze względu na częstotliwość pomiaru. Pomiar częstotliwości bramkowanej impulsem róźnicowym jest niewrażliwy zarówno jeśli chodzi o częstotliwość jak i szerokość impulsu różnicowego.
L.J.
21-02-2010 21:00
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Pomiar przesunięcia fazy (filtrów polifazowych) - SP6FRE - 21-02-2010 21:00

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości