Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wariacja na temat minitransceivera fazowo-homodynowego
SQ5KVS Offline
Karol
*****

Liczba postów: 1,004
Dołączył: 26-09-2012
Post: #14
RE: Wariacja na temat minitransceivera fazowo-homodynowego
Witam
W Burzeninie pokazałem kawałek budowanego transceivera CW. Kawałek bo niestety na część nadawczą (poniekąd, wszak można nadawać z mieszacza Big Grin) nie starczyło czasu. Niektórzy byli i są ciekawi jaki jest schemat więc zamieszczam - nie jest to schemat "produkcyjny" ale wiadomo o co chodzi. Wybaczcie za komentarze po angielsku - tak mi wygodniej od razu ponieważ będę zamieszczał też na stronie.
Wg niektórych którzy słuchali go w Burzeninie odbiór jest świetny. Nie wiem na jakiej podstawie sobie wyrobili takie zdanie bo propagacji prawie nie było (zorza w piątek wieczór zamarła wszystkie pasma wieczorem) ale i tak mi miło Smile

İmage

Rozwiązania jakie "podpatrywałem" są wymienione na początku tego wątku (qrp-popcorn itp).
Odbiór jednej wstęgi jest wyraźnie lepszy (nie mierzyłem jeszcze ale moim zdaniem kilkadziesiąt dB). To co jest fajne to minimum elementów - w części odbiorczej są to cztery układy scalone - 74AC74 do generowania IQ CLK, mieszacz FST3253, NE5532, TDA2822. No i stabilizatory. Niestety w tej wersji są znienawidzone trzy cewki m.cz. z czego jedna nawinięta bifilarnie (ja użyłem dokładnie tych rdzeni które zakupiłem przy okazji Husarka tzn dławików modemowych).

Z czego to wynika - zależało mi na jak najmniejszym tłumieniu przesuwnika i dwukierunkowej pracy filtru m.cz. - pierwotnie chciałem mieć też możliwość nadawania emisjami cyfrowymi. Zamysł był więc taki żeby przy nadawaniu sygnał emisji digi przechodził przez filtr CW w drugą stronę i wpadał na przesuwnik (przy odbiorze filtr m.cz. był zaraz za przesuwnikiem a za nimi przekaźnik).
Z drugiej strony obecność wąskiego filtru PO pierwszym stopniu wzmocnienia na NE5532 znacznie polepsza komfort odbioru (ograniczamy o kilkadziesiąt dB szumy spoza pasma i szumy pierwszego wzmacniacza), co jest moim zdaniem ważniejsze. Emisje digi są i tak wąskopasmowe więc użytkownik będzie musiał pamiętać jaką częstotliwość podstawową wybrać.

Policzyłem też filtr węższy (ten ma 400Hz przy -6dB) około 200Hz ale on może trochę dzwonić co muszę sprawdzić "organoleptycznie".

Dla wrogów cewek i digi można zrobić bardziej klasycznie tzn przesuwnik R-C (najprostszy) i filtry na wzmacniaczach operacyjnych.

O części nadawczej napiszę innym razem jak już trochę dopracuję. Moc mała - przynajmniej przy zasilaniu 5V ok 0.5W. Na razie wszystko wskazuje na to że całość będzie mogła być zasilana już od 5V czyli z popularnych batterypacków do smartfonów itp.
13-09-2017 17:44
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Wariacja na temat minitransceivera fazowo-homodynowego - SQ5KVS - 13-09-2017 17:44

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości