Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wariacja na temat minitransceivera fazowo-homodynowego
SQ5KVS Offline
Karol
*****

Liczba postów: 1,005
Dołączył: 26-09-2012
Post: #10
RE: Wariacja na temat minitransceivera fazowo-homodynowego
Witam
Ciekawe jak to uwzględnić.... Ale do rzeczy... Męczarni ciąg dalszy.
Wkurzyłem się na 74HC4066 podejrzewając go o wszystko co najgorsze (rON ~50 omów) i zamieniłem go na CBT3125 - odpowiednik ale z rON 5-10 omów i dużo szybszy.
Tłumienie nośnej wzrosło znacznie. Tłumienie lustrzanki spadło dramatycznie. To przykład ze gorsze komponenty potrafią maskować błędy projektowe -
w schemacie w pierwszym poście jest "błąd". Błąd polega na tym że nieraz załączane są dwa klucze na raz:

İmage

Gdy oba są otwarte, pomiędzy wyjściem I z "fazera" a wyjściem Q z fazera mamy zwarcie (przez dwie przewodzące bramki). Gdy był to 4066 rezystancja kluczy maskowała ten problem. Z CBT było znacznie gorzej - niska rezystancja między I-Q psuje fazę dramatycznie i tłumienie lustrzanki do bani.
Zwracał na to uwagę Piotr SP9FKP ale nie bardzo wtedy zrozumiałem co miał na myśli Smile

Zmieniłem sterowanie kluczami pojedynczo czyli jeden na raz otwarty - A - C - B - D. Nie chcąc dodawać innych układów cyfrowych użyłem CBT3253 który ma własną "logikę" sterującą i mogę użyć dwóch sygnałów z wyjścia 74AC74 tj. CLK_I+, CLK_Q+ (nazwijmy umownie).
Super. Tłumienie lustrzanki wzrosło. Dzięki mniejszej rezystancji kluczy sygnał na wyjściu wzrósł. Tłumienie nośnej spadło...
To co zmierzyłem w najlepszym punkcie - częstotliwość 7010kHz, wartości względne:
sygnał właściwy -42dB, nośna -63dB, lustrzanka -73dB (pewnie mogło by być lepiej ale nie starałem się z przesuwnikiem fazy).
Upraszczam układ do minimum. Generator m.cz. odłączony. Bias wyłączony (czyli na środkowym uzwojeniu transformatora było zero). Nośna dalej była..
Oscyloskop w dłoń. W załącznikach mniej więcej to co się pokazało moim oczom -
İmage
Są to "przesłuchy" z linii sterującej wejściami kluczy. Wg. karty katalogowej CBT3253 pojemność wejścia sterującego Cin to około 5pF. Pewnie względem masy ale ja w symulatorze założyłem ze jest to względem we/wy sygnałowych klucza. Przy prędkości narastania zbocza z 74AC74 (pojedyncze nS) 5pF daje spory przesłuch. Ponieważ mam transformator na wyjściu to zamiast się sumować (to by dało na wyjściu poczwórną częstotliwość sterującą), niektóre są w przeciwfazie i na wyjściu mam piękne szpilki o częstotliwości podstawowej.

To przykład jak rzeczy które łatwo zaniedbać (co to jest jakieś kilka pF) potrafią zepsuć koncepcję. I chylę czoła przed konstruktorami Husarków i nie tylko, za takie zaprojektowanie wejścia/wyjścia gdzie te problemy są rozwiązane.

Poniżej układ uproszczony do minimum żeby pokazać że to tylko pojemności kluczy tak przesiewają.


Edit: Pogłówkowałem chwilę i doszedłem do wniosku ze przecież CBT3253 ma na każdej gałęzi cztery klucze . Ja użyłem tylko dwóch, a konkretnie - tylko po dwa klucze z gałęzi były użyte, w górnej A i B, w dolnej C i D, ale przecież reszta też jest połączona "po prawej" w strukturze tego scalaka (u mnie wejścia A, B są po stronie m.cz.) Problem u mnie tkwi więc w tym że ilość szpilek od nie użytych kluczy nie równoważy się na wejściu transformatora...


Załączone pliki Miniatury
İmage
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-06-2017 16:56 przez SQ5KVS.)
14-06-2017 16:43
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Wariacja na temat minitransceivera fazowo-homodynowego - SQ5KVS - 14-06-2017 16:43

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości