Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Projektowanie PCB dla w.cz.
SP3GO Offline
Rafał
***

Liczba postów: 182
Dołączył: 15-04-2015
Post: #8
RE: Projektowanie PCB dla w.cz.
(19-05-2017 16:12)SP7WMX napisał(a):  Zastanawiam się, bo są przepusty i kondensatory przepustowe o różnych pojemnościach, tu akurat 100n. I czy to 100n zwiera sygnał do masy ? Czy do sygnałowego przewodu w.cz nie powinien być przepust a te z kondensatorem tylko do zasilających ew. wolnych przebiegów?

Dobre pytanie i też się nad tym chwilę zastanawiałem. Jednak w nocie katalogowej do tych elementów jest schemat sugerujący, że sygnał przechodzi wolny od lewej do prawej jakby "pomiędzy" okładkami kondensatora, do którego mamy małe złącza pośrodku elementu SMD, które (jak rozumiem) należy podłączyć do masy.
Niektóre jednak takie przepusty (zależy od typu) wprowadzają istotną rezystancję dla sygnału (od 10 do 100 omów na przykład), ale jednak (jeśli dobrze rozumiem), każdy taki przepust normalnie przeniesie sygnał DC, bo na drodze sygnału nie ma kondensatora.

(19-05-2017 20:23)SP9FYS napisał(a):  Zasadą jest trzymanie się standardowej impedancji falowej ścieżek, tj. 50omów. Wtedy nie będziesz musiał się martwić jak je prowadzić.
Przykładowo, jeżeli używasz laminatu FR4 o grubości 1,5mm to impedancję falową 50omów ma ścieżka o szerokości 2,8mm. Odsyłam do bezpłatnego programu AppCad.

Eeee... no bez przesady... Smile
Po pierwsze, nie zawsze chcemy mieć 50 omów - to standardowa impedancja dla anteny, a nie dla wszystkich wejść/wyjść różnych bloków układów elektronicznych.
Po drugie, nie trzymałbym się sztywno tych teoretycznych wyliczeń, że ścieżka o takiej grubości i na takim laminacie ma 50-omów. W praktyce pewnie wystarczy, że ta ścieżka zbliży się do masy, albo do innej linii sygnałowej, aby jej impedancja uciekła w jedną lub w drugą stronę... Smile

(19-05-2017 20:23)SP9FYS napisał(a):  Co się zaś tyczy elementów biernych zwłaszcza kondensatorów istotnym kryterium jest rezonans własny. W tym konkretnym przypadku może się okazać, że kondensator 100nF jest w zasadzie indukcyjnością.

No ale, jeśli dobrze rozumiem, ten kondensator mówi nam tylko o tym, jaki sygnał pasożytniczy "zwiera" on do masy, a więc na im większych częstotliwościach pracujemy, tym mniejszy kondensator w takim "przepuście" powinien być, a sygnał przechodzi pomiędzy okładkami takiego kondensatora.

(19-05-2017 20:23)SP9FYS napisał(a):  Wyjscia sygnalowe realizować należy nie przez jakieś przepusty o nieokreślonej impedancji falowej tylko przez wybrane złącze koncentryczne np SMA, SMB lub inne w zależności od potrzeb.

Ale ja chcę mieć "głowicę pomiarową" i "inne elementy" na jednej PCB, więc nie będę tam dawał SMA pomiędzy nimi - SMA będzie tam, gdzie sygnał wchodzi/wychodzi poza PCB Smile

Pozdrawiam,
Rafał SP3GO
19-05-2017 22:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Projektowanie PCB dla w.cz. - SP3GO - 18-05-2017, 10:11
RE: Projektowanie PCB dla w.cz. - SP3GO - 19-05-2017 22:41

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości