Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
LMK61E2 kontra SI570 (SI571)
SP6FRE Offline
Leszek
****

Liczba postów: 725
Dołączył: 20-09-2009
Post: #9
RE: LMK61E2 kontra SI570 (SI571)
Witam!

Dziękuję za link do oprogramowania, widziałem go wcześniej ale teraz spróbowałem zagłębić się w kod programu.
I choć nie jestem specjalistą w zakresie C dla Arduino to wydaje mi się, że algorytm nie zawiera sekcji gdzie dobierane byłyby parametry układu ze względu na generowaną częstotliwość. Program zawiera sekcję "INIT LMK61E2" gdzie prawdopodobnie ustawiane są na stałe wszystkie niezbędne stany układu, poza rejestrami dotyczącymi częstotliwości. Te zaś ustawiane są oczywiście w powiązaniu ze stanem impulsatora.

Nie ma więc w przykładzie prawdopodobnie żadnej optymalizacji ustawień filtra ze względu na jitter choć, jak pisałem wcześniej, nie jitter jest tu istotny a raczej odpowiedź układu na zmianę częstotliwości od impulsatora.

Podana wcześniej wartość "Closed Loop Wait Period - CLSDWAIT" - rzędu 0.5ms dotyczyć może bardzo dużych zmian częstotliwości a podczas płynnego przestrajania, charakterystycznego dla zwykłego odsłuchu pasma, może tego efektu nie da się zauważyć w ogóle.

Podobnie jest z SI570, który ma pewien margines tolerancji pętli PLL i możliwe jest "bezstukowe" przestrajanie częstotliwości w otoczeniu częstotliwości wyliczonej z algorytmu, w zakresie od kilkunastu kHz - dla najmniejszych częstotliwości, do kilku MHz dla częstotliwości wysokich. Wymaga to jednak odpowiedniego oprogramowania procesora, który musi rozpoznawać wielkość odstrojenia od ostatnio wybranej częstotliwości za pomocą algorytmu podstawowego.
Sądzę, że jedynie praktyka rozstrzygnie ten dylemat.

L.J.
07-05-2019 22:44
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
LMK61E2 kontra SI570 (SI571) - SP4EJT - 09-11-2016, 10:51
RE: LMK61E2 kontra SI570 (SI571) - SP6FRE - 07-05-2019 22:44

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości