Ankieta: Jaki system operacyjnym preferujesz
Ankieta jest zamknięta.
Windows 60.78% 31 60.78%
Linux 31.37% 16 31.37%
MAC/OS 7.84% 4 7.84%
Inny 0% 0 0%
Razem 51 głosów 100%
*) odpowiedź wybrana przez Ciebie [Wyniki ankiety]

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Programowanie ARM, nauka, środowiska programistyczne IDE
SQ8MVY Offline
Paweł
****

Liczba postów: 724
Dołączył: 30-07-2011
Post: #1
Programowanie ARM, nauka, środowiska programistyczne IDE
Witam.....

wszystkich zapaleńców programujących, chcących rozwijać umiejętności programowania, całkowicie początkujących..........

Od jakiegoś czasu prowadzimy z Adamem SP5FCS intensywną dyskusję na temat zebrania grupy zapaleńców, którzy chcą zacząć zabawę w programowanie procesorów ARM z rodziny M (0....7). Mile widziani są Ci co dopiero chcą wkroczyć w świat ARM-ów, jak i Ci, którzy mają już jakieś doświadczenie....

Wiadomo, w grupie postępy w nauce są dużo szybsze niż w pojedynkę....

Środowisko IDE........

Tu jest i chyba zawsze będzie problem. Dlaczego ? Każdy ma jakieś swoje ulubione. Niestety, ale wiele osób pracuje na Linuksie, w tym ja, Mac, a jeszcze więcej na Windowsie.

Aby grupa jakoś się rozwijała trzeba wybrać wspólne środowisko IDE, które będzie dostępne pod wszystkie wymienione systemy, a co najważniejsze - będzie darmowe do celów hobbystycznych bez ograniczenia długości kodu.
Nie jest tych środowisk wiele, które mają wersją pod różne systemy.

Jednym z nich jest OpenSTM - potocznie nazwane AC6. Jest wersja Windowsowa jak i Linuks-owa. Jest to środowisko wydane przez STM, przeznaczone do pracy z mikrokontrolerami od STM-a. Oparte jest na Eclipse - wydanie Luna. Nie stoi nic na przeciwko, aby zintegrować środowisko STM-a z najnowszą wersją Eclips-a poprzez pluginy, które również są udostępnione przez STM. Eclipse natomiast napisany jest w Javie. Nie posiada ograniczenia długości kodu.

Kolejnym środowiskiem jest środowisko od Seggera. Chyba wielu z Was, firma Segger kojarzy się z doskonałymi programatorami J-Link. Fakt, J-Link jest drogi niesamowicie, ale wersja z licencją do zastosowania hobbystycznego już dostępna jest za około 220 zł - J-Link EDU. Nie jest to żadna reklama. Srodowisko nazywa się Segger Embedded Studio. Dla zastosowań hobbystycznych jest całkowicie darmowe. Nie posiada ograniczenia długości kodu. Dostępna jest pod 3 systemy operacyjne Windows, Linuks, Mac. Wspiera wiele mikrokontrolerów od STM, NXP, Freescale, Silicon Labs, Texas Instruments. Współpracuje oczywiście z ich autorskim J-Linkiem

Kinetis Design Studio - od NXP. Dostępne również pod 3 systemy Windows, Linux, Mac. Wspiera mikrokontrolery od NXP. Jest oczywiście w pełni darmowy, bez ograniczenia długości kodu. Co do programatora - nie mam pojęcia jaki jest obsługiwany, bo nie miałem przyjemności się nim bawić. Oparty również jest, tak jak AC6 od STM-a, na Eclipse Luna.

Attolic Studio, podają, że jeszcze w tym roku ma wyjść również wersja pod Linuksa oraz MAC.

Nie przedstawiłem tu pozostałych środowisk, które są w wersjach tylko pod Windows-a.

Osobiście mam styczność z AC6 - od STM-a, oraz ostatnio, dzięki informacji od Adama SP5FCS, z Segger Embedded Studio.
IDE Seggera jest dużo szybsze od AC6 STM-a. Nie mam tu na myśli czasu kompilowania programu, tylko szybkość pracy samego środowiska - edytora.

Sam osobiście skłaniał bym się w stronę środowiska Seggera. Co do programatora - nie trzeba kupować go od razu. Jest możliwość przeflaszować programator ST-Link na J-Link-a. Postanowienia licencji jasno mówią, że można to zrobić z ST-Link-ami wbudowanymi w płytki rozwojowe (Nucleo, Discovery). Taki przerobiony ST-Link na J-Link-a obsługuje TYLKO mikrokontrolery od STM-a. Należy o tym pamiętać.

Kwestię środowisk jakoś troszkę jest przedstawiona, teraz jaki hardware..... ?

Stawiał bym na STM-a. Jest tego dużo do wyboru - do koloru w przyzwoitych cenach. Od prostych płytek Nucleo, poprzez bardziej rozbudowane Discovery, aż do zestawów uruchomieniowych np. od WaveShare z serii Open429I-C, Open 7xxI-C.

Tylko, czy są/będą chętni ? Odzew mile widziany.....

73 Paweł
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 22-06-2016 21:40 przez SQ8MVY.)
22-06-2016 21:04
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Programowanie ARM, nauka, środowiska programistyczne IDE - SQ8MVY - 22-06-2016 21:04

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości