Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zagadka. X1M brzęczący głośnik
SP5MET Offline
Tomek
**

Liczba postów: 74
Dołączył: 25-02-2015
Post: #1
Zagadka. X1M brzęczący głośnik
Czy któryś z kolegów spotkał się problemem występującym w X1M w postaci zniekształcenia dźwięku w postaci "brzęczenia", "rezonowania" głośnika wewnętrznego przy głośności trochę większej niż "nocne słuchanie radia".

Na razie nie robiłem żadnych pomiarów bo byłem przekonany że to wina głośnika przymocowanego do PCB który na pewnych częstotliwościach wpada w rezonans.
Tak to właśnie brzmi. Jednak wymiana głośnika, dodanie "amortyzacji" plus dodanie wytłumienia w postaci gąbki niewiele zmieniło.

Mam wrażenie że zniekształcenia audio powstają we wzmacniaczu (LM386-1) lub wcześniej. Zanim zacznę dłubać chcę zapytać Was co sądzicie.

Na dole fragment schematu aby nie szukać.
Jedyna różnica to rezystor odpowiedzialny za wzmocnienie w LM386. Na schemacie jest 1k u mnie jest 0R. Fabryka to zmieniła od pewnej partii urządzeń.

Przegrzebałem internet i spotkałem się z kilkoma przypadkami tego problemu ale póki co nie znalazłem rozwiązania.

Radio fajne jako urlopowa zabawka i do pełni szczęścia brakuje mu tylko dorobienia AGC i usunięcia opisanej przypadłości.

Jakieś pomysły ?Huh

Pozdrawiam
Tomek
İmage
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-05-2016 15:43 przez SP5MET.)
14-05-2016 15:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Zagadka. X1M brzęczący głośnik - SP5MET - 14-05-2016 15:38

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości